Spis treści
Kasowy PIT to nowa forma rozliczania podatku dochodowego, wprowadzona od 1 stycznia 2025, wraz z nowelizacją ustawy o PIT. Kasowy PIT to ukłon ustawodawców w stronę małych firm, które często notują opóźnienia w płatnościach od kontrahentów. Do tej pory przedsiębiorcy musieli odprowadzać zaliczkę na PIT niezależnie od tego, kiedy i czy kontrahent uregulował należność.
Wprowadzenie PIT-u kasowego (na zasadach podobnych do kasowego VAT-u) pozwala przedsiębiorcom na wykazywanie przychodu (dochodu) dopiero po otrzymaniu zapłaty. Dzięki temu właściciele firm mogą opłacać podatek z pieniędzy, które realnie otrzymali. Jeżeli wystawiasz faktury z długim terminem płatności lub masz problemy z terminowymi płatnościami od klientów, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy możesz skorzystać z kasowego PIT-u. Biuro rachunkowe online, może być dobrą opcją która ułatwia prowadzenie rozliczeń.
Na czym polega kasowy PIT?
W przeciwieństwie do metody materiałowej, która zobowiązuje przedsiębiorców do rozpoznania dochodu w momencie wystawienia faktury lub dostawy towaru, metoda kasowa pozwala na rozpoznanie dochodu w chwili otrzymania zapłaty. Oznacza to, że właściciel działalności zapłaci zaliczkę na PIT dopiero po uregulowaniu należności przez kontrahenta.
Kasowy PIT jest szczególnie korzystny dla małych firm, które często borykają się z problemem zatorów płatniczych. W dotychczasowym systemie (metodzie memoriałowej) przedsiębiorcy byli zmuszeni do zapłacenia podatku, nawet jeśli ich klienci opóźniali zapłatę za faktury. Kasowy PIT eliminuje ten problem, pozwalając przedsiębiorcom na zachowanie płynności finansowej. Dzięki temu mogą oni lepiej zarządzać swoimi środkami i unikać sytuacji, w których muszą zaciągać kredyty na pokrycie zobowiązań podatkowych.
Warto jednak pamiętać, że wybór metody kasowej w PIT wymaga spełnienia określonych warunków, o których piszemy w dalszej części artykułu.
Moment powstania przychodu w metodzie kasowej
W metodzie kasowej dochód (przychód) powstaje dopiero w chwili faktycznego otrzymania zapłaty od kontrahenta. To podstawowa zasada, która odróżnia ten sposób rozliczania podatku od podejścia memoriałowego. Dochód nie jest więc uzależniony od daty wystawienia faktury, dostarczenia towaru lub wykonania usługi, lecz od momentu, w którym pieniądze trafiają na konto przedsiębiorcy (albo zostaną przekazane w innej formie). Księgowość online może znacznie ułatwić śledzenie wpływów i automatyczne rozliczenia w systemie kasowym.
Analogicznie, koszty uzyskania przychodu są rozpoznawane w momencie, gdy przedsiębiorca dokonuje płatności za zakupione towary lub usługi.
Warto jednak pamiętać o ograniczeniach wynikających z art. 14c ust. 2 ustawy o PIT. Jeśli przedsiębiorca nie otrzyma zapłaty w ciągu dwóch lat od daty wystawienia faktury, ma obowiązek rozpoznać przychód najpóźniej po upływie tego okresu. Tak samo jest z likwidacją działalności – przychód (dochód) powstaje w dniu likwidacji. Jest to mechanizm zabezpieczający przed nadmiernym odwlekaniem zapłaty podatku.
PIT kasowy – dla kogo?
Z PIT-u kasowego mogą skorzystać firmy spełniające wszystkie poniższe warunki.
Przychód firmy za poprzedni rok podatkowy nie może być wyższy niż 1 mln zł.
Firma nie prowadzi pełnych ksiąg rachunkowych.
Przedsiębiorca złoży w terminie oświadczenie o wyborze metody kasowej w PIT.
Zatem kasowy PIT nie jest dostępny dla spółek z o.o. i akcyjnych z uwagi na konieczność prowadzenia pełnej rachunkowości w tych formach prawnych działalności. Nie skorzystają z niego także JDG, które dobrowolnie prowadzą pełne księgi.
Ustawa nie przewiduje za to ograniczeń związanych z wybraną formą opodatkowania. Tzn. kasowy PIT jest dostępny dla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych, liniowo, ryczałtem od przychodów oraz poprzez ulgę IP BOX.
Kasowy PIT dotyczy wyłącznie transakcji B2B (czyli pomiędzy przedsiębiorcami), wykluczając sprzedaż konsumentom. Ponadto nie można stosować go do transakcji z podmiotami powiązanymi (np. ze spółkami, w których udziały ma właściciel JDG albo z firmą współmałżonka właściciela) oraz z zarejestrowanymi w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową (potocznie mówimy o nich „raje podatkowe” – wykaz tych państw znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2019 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie PIT).
Kasowy PIT – jak się zarejestrować?
Przedsiębiorca spełniający warunki związane z nieprzekroczeniem limitu 1 mln zł przychodu oraz nieprowadzący pełnych ksiąg rachunkowych ma prawo korzystać z kasowego PIT, o ile złoży pisemne oświadczenie do Naczelnika US. Jest to już tylko formalność, ale nie wolno o niej zapomnieć.
Termin na złożenie oświadczenia to 20 lutego – czyli przedsiębiorcy, którzy chcą korzystać z metody kasowej w PIT w tym roku, mają czas do czwartku 20 lutego 2025 r. Osoby, które założą firmę w trakcie roku, zobowiązane są do złożenia oświadczenia do 20 dnia kolejnego miesiąca po rejestracji działalności (np. dla firm zarejestrowanych 5 czerwca 2025, termin na złożenie oświadczenia o wyborze PIT-u kasowego minie 20 lipca 2025). Biuro rachunkowe online może pomóc w przygotowaniu i przesłaniu dokumentacji.
Ministerstwo Finansów nie wypuściło wzoru takiego oświadczenia. Tym samym można zastosować przykładową treść: „Oświadczam, że na podstawie art. 14c ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 6 ust 1g ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – w przypadku przedsiębiorców na ryczałcie) wybieram metodę kasową rozliczania przychodów.” W oświadczeniu należy oczywiście podać dane działalności i nie zapomnieć o podpisie właściciela.
Oświadczenie jest bezterminowe – tzn. właściciel firmy ma obowiązek stosować PIT kasowy, dopóki nie złoży kolejnego oświadczenia – tym razem o rezygnacji z wyboru metody kasowej.
Autor treści: Justyna Czerwińska
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/IEE zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nam.