Biuro rachunkowe online – wsparcie dla Twojego biznesu
Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?
Sporządzimy skuteczną strategię działań, aby Twoja firma działa jeszcze wydajniej
Założyłeś firmę i wybrałeś formę opodatkowania? Zatrudniasz pracowników na umowę? Masz przy tym wyrażenie, że płacisz zbyt wysokie podatki i robisz coś nie tak? Skorzystaj z usług profesjonalistów od księgowości.
Chcesz przekształcić swoją firmę i poprawić jej wydajność? Możemy Ci w tym pomóc. Stworzymy plan przekształcenia dla Twojej firmy, a nasi eksperci pomogą Ci go wdrożyć.
Skontaktuj się z nami już teraz!
Jak zmienić formę prawną działalności? Przy otwarciu działalności przedsiębiorca może wybrać jej formę – jednoosobową lub spółkę. Warto wiedzieć, że istnieje także możliwość przekształcania. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba od początku zakładać firmy. Wystarczy przygotować plan przekształcenia i przeprowadzić odpowiednie kroki. Dzięki temu można zmienić formę prawną działalności.
Plan przekształcenia wykorzystuje się przy zmianie formy prawnej przedsiębiorstwa. Dzięki temu nie trzeba likwidować firmy i zakładać wszystkiego od początku. Zwykle powodem przekształcenia są kwestie finansowe lub optymalizacja działania przedsiębiorstwa.
Zalet jest tutaj sporo, wielu właścicieli firm z nich korzysta są nimi:
Plan przekształcenia to pierwszy krok w całym procesie. Zmiana formy prawnej przedsiębiorstwa może być punktem zwrotnym rozwoju. W ten sposób bez likwidowania działalności przedsiębiorcy budują ogromne spółki, które przynoszą kilkukrotnie wyższe przychody. Należy jednak pamiętać, że nie każdą formę prawną można swobodnie przekształcić w inną.
Plan przekształcenia jest pierwszym krokiem zmiany formy prawnej przedsiębiorstwa. Należy przygotować plan przekształcenia oraz załączniki. Pamiętajmy o tym, że plan wymaga formy aktu notarialnego.
Plan musi zawierać ustaloną wartość bilansową przekształcanego przedsiębiorstwa. Jeżeli tak jest, właściciel ma 30 dni na sporządzenie dokumentu. Ten element to bardzo ważna kwestia, ponieważ inaczej nie będzie możliwe przekształcenie przedsiębiorstwa.
W pierwszej kolejności należy przygotować załączniki planu:
Sprawozdanie finansowe można przygotować po prostu na podstawie ksiąg rachunkowych. Nie każdy przedsiębiorca jednak je prowadzi. Wtedy należy wykorzystać inne dokumenty:
Powyższe załączniki to jednak nie wszystko. Plan przekształcenia spółki wymaga również odpowiednio przygotowanych projektów: aktu założycielskiego spółki z.o.o. oraz oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorstwa.
Trzeba tutaj zawrzeć kilka najważniejszych informacji. Są one konieczne do zmiany formy przedsiębiorstwa:
Te informacje standardowo służą do zakładania nowych spółek czy przedsiębiorstw. Jeżeli zamierzasz przekształcić swoją firmę – konieczne jest ich podanie. Warto wiedzieć, że kapitał zakładowy nie zawsze musi być środkami finansowymi. Można wykorzystać do tego celu różne dobra pasywne.
To kolejny dokument, który jest niezwykle istotny, jeśli chodzi o plan przekształcenia. Trzeba tutaj zawrzeć zestaw informacji:
Wzory wszystkich potrzebnych dokumentów można bez problemu znaleźć w internecie. Aby przygotować niestandardowe umowy, konieczne jest skorzystanie z pomocy notariusza.
Plan przekształcenia określa wszystkie informacje o nowo powstającej spółce lub działalności. To bardzo podobny dokument jak te, które opisują tworzone firmy. Przekształcanie pozwala ponownie wybrać formę działalności bez konieczności zamykania istniejącego już przedsiębiorstwa.
Plan przekształcenia spółki czy przedsiębiorstwa musi zostać sprawdzony przez biegłego rewidenta. Wyznacza go sąd rejonowy na wniosek przekształcającego. Złożenie takiego dokumentu to koszt około 300 zł. Pamiętajmy, że trzeba również opłacić samą usługę biegłego rewidenta. To dodatkowy wydatek rzędu 3000 do 5000 zł.
Sąd ma miesiąc na wyznaczenie biegłego rewidenta do danego przekształcenia. We wniosku załączony jest plan i wszystkie załączniki. Warto wiedzieć, że określono także czas realizacji rewizji. Może ona zająć maksymalnie 2 miesiące od wyznaczenia biegłego przez sąd rejonowy.
Otrzymanie opinii rewidenta oznacza konieczność przygotowania wyżej wymienionego oświadczenia oraz aktu założycielskiego w formie notarialnej. Trzeba również powołać zarząd spółki, może on być również jednoosobowy.
Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?
Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?
Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?
Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?
Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?
Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?
Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.
Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.
Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.
Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.
Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.
Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.