fbpx

Sezonowa działalność gospodarcza – jak ją zawiesić i wznowić?

sezonowa-dzialalnosc-gospodarcza-jak-ja-zawiesic-i-wznowic (1)
Prowadzisz sezonowy biznes? Z nami dowiesz się, jakie korzyści przyniesie Ci zawieszenie działalności i jak to zrobić, aby zoptymalizować swoje koszty, już od 49 zł!

Napisz: sekretariat@warido.com
lub zadzwoń: +48 537 726 726

Spis treści

Sezonowa działalność gospodarcza – jak ją zawiesić i wznowić?

Co roku tysiące przedsiębiorców zawiesza działalność gospodarczą. Niektóre nigdy nie zostaną wznowione, ale duży odsetek to działalności sezonowe. Ich właściciele zdają sobie sprawę, że za niecały rok, gdy rozpoczną się „żniwa” w branży, wznowią działalność. Jeżeli prowadzisz biznes, który generuje zyski w określone miesiące w roku, zawieszenie działalności to sposób na uniknięcie składek ZUS w słabszym okresie. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, co zyskasz, zawieszając działalność.

Zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej i likwidacja działalności mają podobny skutek, ale nie są to synonimy. Zawieszając działalność, można w prosty ją odwiesić, czyli wznowić. Natomiast po zamknięciu firmy i podjęciu decyzji o ponownym przejściu „na swoje” trzeba ponownie rejestrować przedsiębiorstwo. Zawieszenie działalności nie blokuje w żaden sposób likwidacji – zawieszoną firmę można zlikwidować bez konieczności wcześniejszego odwieszania.

Na czym polega zawieszenie działalności gospodarczej?

Zawieszenie działalności gospodarczej oznacza przerwę w prowadzeniu firmy. W tym czasie nie możesz osiągać przychodów, ale jednocześnie nie płacisz ZUS ani podatku. Decyzję o zawieszeniu firmy możesz podjąć z dowolnego powodu – nie musisz motywować swojego działania.

Zgodnie z artykułem 23 ust. 1 ustawy prawo przedsiębiorców, jednoosobową działalność gospodarczą możesz zawiesić na czas nie krótszy niż 30 dni. Wyjątkiem jest miesiąc luty, który trwa 28 lub 29 dni. Zawieszenie działalności na cały luty, będzie traktowane, jakby trwało ustawowe 30 dni.

Zawieszenie nie jest możliwe, jeżeli zatrudniasz pracowników na podstawie umowy o pracę. Zasada ta nie działa jednak przy umowach cywilnoprawnych (zlecenie, o dzieło). Pamiętaj też o tym, że zawieszenie działalności nie przerywa biegu ulgi na start. Czyli okres zawieszenia wlicza się do ulgi. 

Co daje zawieszenie działalności gospodarczej?

Na zawieszenie działalności przedsiębiorcy decydują się głównie z powodów finansowych. Nieraz w firmie pojawia się gorszy okres, ale właściciel widzi „światełko w tunelu” i decyduje się na zawieszenie biznesu do czasu otwarcia się nowych perspektyw. Niektórzy przedsiębiorcy – prowadzący działalność sezonową – zawieszają JDG cyklicznie. Tak postępują np. sprzedawcy gofrów, zapiekanek w nadmorskich kurortach, którzy zyski notują wyłącznie latem.

W trakcie zawieszenia działalności:

  • nie odprowadzasz składek ZUS (zarówno społecznych, jak i zdrowotnej),
  • nie masz obowiązku składania żadnych dokumentów rozliczeniowych do ZUS i US.

 W czasie zawieszenia nie podlegasz ubezpieczeniu (chyba że masz do niego prawo z innego tytułu niż JDG). Nie musisz powiadamiać ZUS o zawieszeniu  firmy – taką informację  urząd otrzyma automatycznie z CEiDG.

Oczywiście w tym czasie także nie płacisz zaliczek na PIT, ale to konsekwencja tego, że nie osiągasz przychodu. Jednocześnie przepisy dopuszczają m.in.: przyjmowanie należności i regulowanie zobowiązań powstałych przed zawieszeniem, sprzedaż środków trwałych i wyposażenia.

Po zakończeniu roku w którym działalność była zawieszona masz obowiązek złożenia:

  • rocznego rozliczenia składki zdrowotnej,
  • deklaracji PIT oraz zapłaty podatku.

Zawieszenie działalności nie uchroni Cię przed kontrolą – jeżeli jakiś organ administracyjny uzna, że kontrola jest konieczna, ma prawo przeprowadzić ją na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

Zawieszenie działalności w trakcie miesiąc a składki ZUS

Masz prawo zawiesić działalność dowolnego dnia miesiąca. W takim przypadku opłacasz składki społeczne proporcjonalnie do dnia zawieszenia, a zdrowotną za cały miesiąc.  Zawieszając działalność w trakcie miesiąca musisz złożyć za ten miesiąc dokumenty do ZUS i US.

Jak zawiesić jednoosobową działalność gospodarczą?

Wniosek o zawieszenie działalności w CEiDG złożysz:

We wniosku wskazujesz dzień zawieszenie działalności. Możesz podać datę wsteczną – przepisy nie określają maksymalnego terminu wstecznego. Ma on być zgodny ze stanem faktycznym, czyli z dniem, w którym przestałeś prowadzić działalność gospodarczą.

To bardzo ważne, ponieważ wiąże się ze zniesieniem odprowadzania składek ZUS. Jeżeli masz wątpliwości, jaka data jest właściwa w Twoim przypadku, zapytaj o to swoje biuro rachunkowe.

Jak wznowić działalność gospodarczą?

Działalność odwiesisz w taki sam sposób, jak ją zawiesiłeś. We wniosku do CEiDG musisz wskazać datę wznowienia działalności. Na podstawie zaktualizowanego wpisu ZUS ponownie zarejestruje Cię do ubezpieczeń. Jeżeli w trakcie zawieszenia zmienił się Twój kod ubezpieczeń (np. zacząłeś jednocześnie pracować na etacie), musisz w ciągu 7 dni zgłosić się „ręcznie” z nowym kodem (lub zlecić to swojej księgowej).  Zawieszenie i odwieszenie (wznowienie) działalności są bezpłatne i możesz dokonywać ich nieograniczoną liczbę razy.

Autor treści: Justyna Czerwińska

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

pit-kasowy-na-czym-polega-i-kto-moze-z-niego-skorzystac

PIT kasowy – na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Zwrot towaru bez paragonu może wydawać się skomplikowany, ale jest możliwy. W naszym artykule dowiesz się, jak sprzedawca może przeprowadzić zwrot towaru nawet w przypadku braku paragonu oraz jakie dokumenty są niezbędne w tym procesie. Przeczytaj, aby uniknąć problemów i dowiedzieć się, jak prowadzić ewidencję zwrotów zgodnie z przepisami.

Czytaj więcej »
jak-przygotowac-sie-na-wdrozenie-ustawy-o-ochronie-sygnalistow

Jak biura rachunkowe mogą przygotować się na wdrożenie ustawy o ochronie sygnalistów?

Ustawa ta ma na celu ochronę osób zgłaszających naruszenia prawa, tzw. sygnalistów, i zobowiązuje przedsiębiorstwa do przestrzegania określonych wymogów w zakresie ochrony danych osobowych i zapewnienia anonimowości zgłaszających. Biura rachunkowe, niezależnie od liczby zatrudnionych pracowników, muszą dostosować swoje procedury do nowych przepisów. W artykule omówimy kluczowe kroki, jakie powinny podjąć biura rachunkowe, aby być w pełni przygotowanym na nadchodzące zmiany.

Czytaj więcej »
zwrot-towaru-bez-paragonu-co-warto-wiedziec

Zwrot towaru bez paragonu – co warto wiedzieć?

Zwrot towaru bez paragonu może wydawać się skomplikowany, ale jest możliwy. W naszym artykule dowiesz się, jak sprzedawca może przeprowadzić zwrot towaru nawet w przypadku braku paragonu oraz jakie dokumenty są niezbędne w tym procesie. Przeczytaj, aby uniknąć problemów i dowiedzieć się, jak prowadzić ewidencję zwrotów zgodnie z przepisami.

Czytaj więcej »
problemy-z-synchronizacja-kasy-fiskalnej-moga-prowadzic-do-mandatu

Problemy z synchronizacją kasy fiskalnej mogą prowadzić do mandatu – jak ich unikać?

Każdy przedsiębiorca zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej powinien zdawać sobie sprawę z ryzyka związanego z awarią urządzenia. Nieprawidłowe działanie kasy fiskalnej, szczególnie w zakresie przesyłania raportów online do Urzędu Skarbowego, może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym do nałożenia kary finansowej.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.