fbpx

Księgowość e-commerce: Co czeka podatników od stycznia 2024?

ksiegowosc-e-commerce-co-czeka-podatnikow-od-stycznia-2024

Spis treści

E-commerce, czyli handel elektroniczny, stał się jednym z kluczowych filarów współczesnej gospodarki. Zmiany w przepisach podatkowych dotyczących tego sektora wpłyną na wiele firm i organizacji. W związku z tym warto przyjrzeć się najnowszym regulacjom, które mają zostać wprowadzone w Polsce od stycznia 2024 roku. Wprowadzenie tych przepisów ma na celu lepsze dostosowanie polskiego systemu podatkowego do realiów rynku e-commerce oraz zapewnienie skuteczniejszej współpracy administracyjnej w zakresie VAT.

Księgowość e-commerce – nowe regulacje na 2024 rok

Najnowsza ustawa opublikowana w Dzienniku Ustaw 24 maja 2023 r., pod poz. 996, wprowadza zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług (VAT) oraz w kilku innych ustawach. Zamiarem takiej ustawy jest implementacja dyrektywy Rady (UE) 2020/284 z dnia 18 lutego 2020 r., a celem dyrektywy zwiększenie współpracy administracyjnej oraz skuteczniejsze zwalczanie oszustw związanych z VAT w sektorze e-commerce.

ZOBACZ TEŻ:

Księgowość dla e-commerce – nowe obowiązki dla dostawców usług płatniczych

Podstawową zmianą w nowych przepisach jest wprowadzenie obowiązków dla dostawców usług płatniczych. Mają oni prowadzić ewidencję odbiorców płatności i płatności transgranicznych za każdy kwartał.

Istotne założenia w tym zakresie to:

 • Obowiązek prowadzenia ewidencji dotyczy dostawców, którzy w ciągu kwartału dokonają ponad 25 płatności transgranicznych na rzecz tego samego odbiorcy płatności.

 • Ewidencja ma charakter elektroniczny.

 • Zmiany wprowadzają również precyzyjne definicje płatności transgranicznych oraz zasady ich obliczania.

E-commerce księgowość – jakie informacje muszą znaleźć się w ewidencji?

Nowe regulacje określają, jakie dane muszą być zawarte w ewidencji dostawców usług płatniczych:

 1. Kod BIC lub inny identyfikator dostawcy,

 2. Dane odbiorcy płatności,

 3. Numer identyfikacyjny odbiorcy podatkowego lub inny numer identyfikacyjny,

 4. IBAN odbiorcy lub inny identyfikator,

 5. W przypadku braku rachunku płatniczego odbiorcy – identyfikator dostawcy usług płatniczych działającego w jego imieniu,

 6. Adres odbiorcy płatności,

 7. Szczegółowe dane dotyczące płatności transgranicznych i zwrotów płatności.

E-commerce 2024 – jakie są nowe obowiązki przechowywania danych?

Dostawcy usług płatniczych muszą przechowywać ewidencję w formie elektronicznej przez okres 3 lat od zakończenia roku podatkowego, w którym dokonano płatności. Udostępnianie ewidencji będzie odbywać się zgodnie z regulacjami Rady (UE) nr 904/2010. Kluczowe w tym zakresie jest to, że informacje będą udostępniane zarówno państwu członkowskiemu pochodzenia dostawcy usług płatniczych, jak i Szefowi KAS, jeżeli dostawca będzie działał w Polsce.

Firmy e-commerce – jak przygotować się na zmiany?

Dla firm działających w sektorze e-commerce nowe przepisy oznaczają konieczność dostosowania się do nowych wymogów. Kluczowe kroki, jakie powinny zostać podjęte to:

 • Zapoznanie się z nowymi przepisami i zrozumienie ich implikacji dla działalności firmy,

 • Aktualizacja systemów księgowych oraz IT w celu zapewnienia prawidłowego prowadzenia ewidencji,

 • Szkolenie pracowników z zakresu nowych obowiązków.

Podsumowując, nowe regulacje w zakresie księgowość e-commerce mają na celu zwiększenie transparentności transakcji oraz skuteczniejsze zwalczanie oszustw podatkowych. Dla firm działających w tym sektorze oznacza to konieczność dostosowania się do nowych wymogów, ale także możliwość skorzystania z nowych narzędzi i mechanizmów wspierających ich działalność. Warto więc śledzić najnowsze informacje w tej dziedzinie i być przygotowanym na zmiany, które nadejdą wraz z początkiem 2024 roku.

 

Oferta Warido

Nasze biuro rachunkowe posiada bogate doświadczenie w obszarze księgowości e-commerce i jesteśmy gotowi, by pomóc Ci dostosować się do nadchodzących zmian.

Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nam.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

remont-a-modernizacja-srodka-trwalego-jakie-sa-roznice

Remont a modernizacja środka trwałego – jakie są różnice?

Wprowadzenie do Inwestycji w Majątek Stały Jako właściciel firmy, zrozumienie, na co przeznaczasz środki na majątek trwały, jest kluczowe. Czy to zwykły remont, czy gruntowna modernizacja, wpływa to na sposób, w jaki te wydatki wpisują się w twoje koszty firmowe. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co zaliczasz do kosztów bezpośrednio, a co przez amortyzację.

Czytaj więcej »
zwolnienie-z-podatku-pcc-przy-nabyciu-samochodu-przez-spolke-cywilna

Zwolnienie z podatku PCC przy nabyciu samochodu przez spółkę cywilną

Podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) obciążone są różne transakcje, w tym umowy sprzedaży. Zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy o podatku PCC, w przypadku nabycia rzeczy ruchomych, to kupujący staje się podatnikiem, a stawka podatku wynosi 2%.
Warto wiedzieć, że w przypadku spółki cywilnej, nie jest ona traktowana jako podatnik PCC – rolę tę pełnią wspólnicy spółki. Wynika to z faktu, że spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej. Obowiązek podatkowy ciąży więc na wszystkich wspólnikach solidarnie.

Czytaj więcej »
wyplata-z-PPK-a-rozliczenie-podatkowe

Wypłata z PPK a rozliczenie podatkowe

Wprowadzenie reformy systemu emerytalnego w Polsce rozpoczęło nowy rozdział w planowaniu finansowej przyszłości obywateli. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są jednym z rozwiązań zachęcających do gromadzenia oszczędności. W tym tekście zgłębimy, jak wypłaty z PPK wpływają na obowiązki podatkowe.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-wydatkami-firmowymi-a-koszty-prywatne

Zarządzanie wydatkami firmowymi a koszty prywatne

Prowadzenie księgowości uproszczonej w różnego rodzaju przedsiębiorstwach musi odbywać się w zgodzie z określonymi przepisami prawnymi. Wspomniane reguły co rusz ulegają zmianom. Z punktu widzenia przedsiębiorców oraz księgowych zajmujących się sprawami administracyjnymi firmy niejednokrotnie stwarza to ogromne pole do wykorzystywania różnorodnych luk w przepisach celem zmniejszenia obciążeń podatkowych. Postępowanie takie nosi miano kreatywnej księgowości. Warto dowiedzieć się, co to takiego oraz w jaki sposób takie działanie wpływa na możliwość sztucznego zawyżania zysków przez spółki.

Czytaj więcej »
ksiegowosc-fundacji-rodzinnych-jak-zarzadzac-podatkami

Księgowość fundacji rodzinnych – jak zarządzać podatkami?

W obecnych, dynamicznie zmieniających się realiach prawnopodatkowych, fundacje rodzinne stają przed nieustannym wyzwaniem utrzymania zgodności ze złożonymi przepisami podatkowymi. Ten artykuł ma na celu rzucić światło na kluczowe aspekty funkcjonowania fundacji rodzinnych w kontekście polskiego prawa podatkowego. Poruszając temat ich uczestnictwa w spółkach cywilnych, analizujemy nowe wytyczne i interpretacje prawnopodatkowe, które mają bezpośredni wpływ na ich operacje finansowe. Przedstawiając różnice pomiędzy spółkami cywilnymi a prawa handlowego, wyjaśniamy, jak te rozróżnienia mogą kształtować podatkowy krajobraz dla fundacji rodzinnych. W artykule podkreślamy również znaczenie profesjonalnych usług księgowych, które mogą znacząco ułatwić nawigację po trudnych przepisach i pomóc w uniknięciu kosztownych błędów podatkowych. Zapraszamy do lektury, by zgłębić te istotne zagadnienia i odkryć, w jaki sposób nasze usługi księgowe mogą przyczynić się do sukcesu i długoterminowej stabilności Twojej fundacji.

Czytaj więcej »
placa-minimalna-w-2024-roku-co-powinienes-wiedziec

Płaca minimalna w 2024 roku – co powinieneś wiedzieć?

Przedsiębiorcy, menedżerowie i liderzy biznesowi – w obliczu dynamicznych zmian na rynku pracy, kluczowym aspektem zarządzania jest świadomość finansowa i prawna w kontekście wynagrodzeń. Oto aktualizacja, która wyposaży Was w niezbędną wiedzę dotyczącą najnowszych regulacji płacy minimalnej w 2024 roku, mających istotny wpływ na budżetowanie i strategie zatrudnienia.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.