fbpx

Jak wygląda rejestracja działalności gospodarczej online?

jak-załozyc-firme-przez-internet-krok-po-kroku
Zwrot towaru bez paragonu może wydawać się skomplikowany, ale jest możliwy. W naszym artykule dowiesz się, jak sprzedawca może przeprowadzić zwrot towaru nawet w przypadku braku paragonu oraz jakie dokumenty są niezbędne w tym procesie. Przeczytaj, aby uniknąć problemów i dowiedzieć się, jak prowadzić ewidencję zwrotów zgodnie z przepisami.

Napisz: sekretariat@warido.com
lub zadzwoń: +48 537 726 726

Spis treści

Jak wygląda rejestracja działalności gospodarczej online?

Chcesz założyć firmę? Aktualnie możesz to zrobić przez Internet, osobiście w urzędzie miasta albo gminy lub listownie (z poświadczeniem notarialnym). Wkrótce zapewne się to zmieni – rząd ma w planach zmianę polegającą na tym, że rejestracja jednoosobowej działalności będzie możliwa tylko online.

Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o CEiDG i punkcie informacji dla przedsiębiorcy oraz niektórych innych ustaw rejestracja firmy wyłącznie przez Internet miała wejść w życie od 1 października 2024. Nowelizacja utknęła w procesie legislacyjnym, ale nie mamy wątpliwości, że prędzej czy później założenie działalności online stanie się faktem. Rozwiązanie to ma być oczekiwanym następstwem postępującej elektronizacji usług publicznych.  W 2023 63% wniosków o rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej wysłano internetowo. Jeżeli Ty też chcesz założyć firmę przez Internet, z naszego artykułu dowiesz się, jak to zrobić krok po kroku.

Jak założyć własną firmę jednoosobową?

Rejestracja firmy online przebiega na stronie https://www.biznes.gov.pl/pl z wykorzystaniem kreatora pytań. Jako przyszły przedsiębiorca nie musisz wypełniać typowego formularza, ale odpowiadać na pytania. Na podstawie odpowiedzi system wygeneruje wypełniony wniosek. Do podpisania i przesłania wniosku musisz posiadać Profil Zaufany (dostępny też przez bankowość internetową) lub Podpis Elektroniczny.

Zakładanie firmy online przez kreator jest proste i intuicyjne. Odpowiedzi na wszystkie pytania nie powinny zająć Ci więcej niż 30 minut. Jednak zanim zabierzesz się za wypełnianie wniosku, musisz podjąć kilka decyzji. Będą Ci one potrzebne do pracy z kreatorem.

  • Nazwa firmy – nazwa jednoosobowej działalność gospodarczej musi zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy, do nazwy możesz dodać też dowolne elementy. Twoja firma może zatem nazywać się Jan Nowak, Usługi informatyczne Jan Nowak lub Jan Nowak Perłowy Sad.
  • Określ PKD – w kreatorze musisz wskazać jedno główne PKD swojej działalności oraz możesz wskazać nieograniczoną liczbę dodatkowych kodów PKD, definiujących Twoją poboczną działalność.
  • Data rozpoczęcia działalności – intuicyjnie większość przyszłych przedsiębiorców zakłada, że dzień rozpoczęcia działalności to dzień złożenia wniosku do CEIDG. Tak może być, ale nie musi. W formularzu możesz wskazać dowolny przyszły termin rozpoczęcia działalności. Od tej daty obejmą Cię obowiązki i przywileje związane z prowadzeniem własnej działalności.

UWAGA! Jeśli planujesz skorzystać z ulgi na start, jako datę rozpoczęcia działalności warto wskazać 2. lub dowolny kolejny dzień miesiąca. Zyskasz wtedy dodatkowo miesiąc ulgi więcej. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skontaktuj się z nami.

Co trzeba wiedzieć, zakładając działalność przez Internet?

Twoim obowiązkiem jako przedsiębiorcy jest zgłoszenie siebie (i ewentualnie członków Twojej rodziny) do ubezpieczeń ZUS oraz wybranie i zgłoszenie do Urzędu Skarbowego formy opodatkowania.

Obu czynności możesz dokonać w kreatorze przy okazji wypełniania wniosku o rejestrację firmy.

Jeżeli jednak wolisz się wstrzymać ze zgłoszeniami, musisz wiedzieć, że:

  • masz obowiązek zgłosić się do ZUS w ciągu 7 dni od zarejestrowania swojej firmy – możesz to zrobić samodzielnie lub przez biuro rachunkowe,
  • masz obowiązek zgłosić do US wybraną formę opodatkowania do dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągniesz przychód; jeżeli tego nie zrobisz, z mocy przepisów będą Cię obowiązywały zasady ogólne.

Krótko mówiąc – zgłoszenia do ZUS i US i tak nie unikniesz, a z wygody lepiej zrobić to przy okazji wypełniania wniosku o rejestrację firmy i mieć to „z głowy”.

Założenie działalności gospodarczej krok po kroku – instrukcja

Internetowy wniosek o założenie firmy złożysz na stronie https://www.biznes.gov.pl/pl .Po wejściu w witrynę kliknij banner Zarejestruj firmę i postępuj zgodnie z instrukcją poniżej.

  1. Kliknij Rozpocznij a następnie Zaloguj się do Konta Przedsiębiorcy.
  2. Zaloguj się przy użyciu Profilu Zaufanego, bankowości elektronicznej, aplikacji mObywatel lub e-Dowodu.
  3. Zapoznaj się z informacjami na temat kreatora wniosków do CEiDG i kliknij
  4. Wypełnij i zaznacz pola dotyczące danych wnioskodawcy, czyli Twoich. Kreator poprosi Cię o podanie danych identyfikacyjnych, nr PESEL i NIP (jeżeli masz nadany) i wspólności majątkowej. Wybierz
  5. Wpisz swój adres zamieszkania.
  6. Wpisz nazwę swojej firmy i nazwę skróconą. Nazwa skrócona może być taka sama nazwa „pełna”. Nazwa skrócona może być potrzebna w kontaktach z ZUS-em (w niektórych formularzach trzeba podać nazwę skróconą przedsiębiorstwa). Jeżeli obawiasz się, że zapomnisz swojej nazwy skróconej, powiel nazwę „pełną” – problem rozwiązany. Kliknij
  7. Wprowadź datę rozpoczęcia działalności (pamiętaj, że może być przyszła), liczbę pracowników i zaznacz, czy masz REGON. W tym oknie opcjonalnie możesz podać dane kontaktowe do siebie. Jeżeli się na to zdecydujesz, rekomendujemy zaznaczenie na dole, że nie zgadzasz się na udostępnienie danych w rejestrze CEiDG. Dzięki temu Twoje dane kontaktowe będą znane tylko urzędowi i nie narazisz się na niechciane telefony np. od telemarketerów. Wybierz
  8. Zaznacz kody PKD odpowiadające usługom, które zamierzasz świadczyć. Pamiętaj, że nie grozi Ci żadna kara, jeżeli wybierzesz jakiś kod, ale praktyka pokaże, że nie będziesz świadczył usług z tej branży. Kliknij
  9. Dodaj adres do doręczeń i wybierz
  10. Następnie określ miejsce wykonywania działalności gospodarczej.
  11. Zaznacz, gdzie będziesz ubezpieczony (ZUS lub KRUS), a jako datę powstania obowiązku podaj datę rozpoczęcia działalności gospodarczej.
  12. Wybierz swój Urząd Skarbowy (właściwy ze względu na miejsce zamieszkania) i kliknij
  13. Określ, kto będzie prowadził Twoją księgowość (samodzielnie lub biuro rachunkowe) i podaj adres fizycznego przechowywania dokumentacji. Jeżeli Twoja księgowość jest online, nie wpisuj adresu biura. Najlepiej dopytaj swoją księgową, jaki adres będzie zasadny w Twoim przypadku. Kliknij
  14. Główna część wniosku jest już gotowa i właściwie możesz wysłać go do CEiDG, zaznaczając Chcę zakończyć wniosek i wysłać CEiDG. Kreator daje Ci jednak możliwość (poprzez wybranie Chcę kontynuować i uzupełnić dodatkowe dane) wygenerowania zgłoszeń do ZUS i US.
  15. W przypadku wybrania tej drugiej opcji zaznacz Tak przy pytaniu o zgłoszenie do ZUS i wybierz formularz ZUS ZZA, jeżeli przysługuje Ci ulga na start.
  16. W następnym kroku zaznacz preferencje, które Cię dotyczą (czyli np. ulga na start), czy masz prawo do renty/emerytury, orzeczenie o niepełnosprawności.
  17. Następnie wybierz swój oddział NFZ, wpisz swój adres zameldowania, do koresponecji i kliknij
  18. Otworzy się część kreatora dotycząca podatków. Jeżeli chcesz złożyć oświadczenie o formie opodatkowania, zaznacz Chcę złożyć teraz.
  19. Zaznacz wybraną formę opodatkowania, kliknij Dalej i złóż zawiadomienie o księgach rachunkowych. Bardzo ważne – jeżeli dopiero zaczynasz działalność w formie jednoosobowej, na 99% powinieneś zaznaczyć, że NIE prowadzisz ksiąg rachunkowych. Księgi rachunkowe to oficjalna nazwa tzw. pełnej księgowości i zobligowane są do niej JDG, których przychody roczne przekraczają 2 mln euro. Początkujący przedsiębiorcy, do których się zaliczasz, w 99% prowadzą uproszczoną księgowość (to nie jest to samo, co księgi rachunkowe).
  20. W kolejnych krokach opcjonalnie możesz dodać numer rachunku firmowego, do zwrotu podatku oraz wyznaczyć pełnomocników wraz z zakresem pełnomocnictwa.
  21. Później zostaje Ci tylko złożenie oświadczenia, że nie masz żadnych zakazów prowadzenia działalności.
  22. Następnie określ, czy chcesz od razu zawiesić działalność (jeżeli chcesz ją rozpocząć, to zaznacz oczywiście Nie) i potwierdź dane urzędu procedującego wniosek (Ministerstwo Rozwoju i Technologii).
  23. Teraz możesz jeszcze sprawdzić swój wniosek w Podsumowaniu. Jeżeli wszystko się zgadza, podpisz go Podpisem Zaufanym i wyślij.

Tyle kroków dzieli Cię od zarejestrowania jednoosobowej działalności gospodarczej. Zdajemy sobie sprawę, że niektóre punkty mogą budzić Twoje wątpliwości – zawsze możesz się skontaktować z naszym biurem rachunkowym. Podpowiemy Ci co zaznaczyć w Twoim przypadku lub wypełnimy wniosek za Ciebie. Założenia firmy online trwa (od momentu przesłania wniosku) od 1 do 3-4 dni roboczych.

Ile kosztuje założenie firmy przez Internet?

Aktualnie rejestracja firmy w CEiDG, zgłoszenia do ZUS i US są całkowicie bezpłatne. W tej kwestii projekt ustawy nie zapowiada zmian, więc założenie firmy pozostanie darmowe.

Autor treści: Justyna Czerwińska

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

jak-załozyc-firme-przez-internet-krok-po-kroku

Jak wygląda rejestracja działalności gospodarczej online?

Zwrot towaru bez paragonu może wydawać się skomplikowany, ale jest możliwy. W naszym artykule dowiesz się, jak sprzedawca może przeprowadzić zwrot towaru nawet w przypadku braku paragonu oraz jakie dokumenty są niezbędne w tym procesie. Przeczytaj, aby uniknąć problemów i dowiedzieć się, jak prowadzić ewidencję zwrotów zgodnie z przepisami.

Czytaj więcej »
pit-kasowy-na-czym-polega-i-kto-moze-z-niego-skorzystac

PIT kasowy – na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Zwrot towaru bez paragonu może wydawać się skomplikowany, ale jest możliwy. W naszym artykule dowiesz się, jak sprzedawca może przeprowadzić zwrot towaru nawet w przypadku braku paragonu oraz jakie dokumenty są niezbędne w tym procesie. Przeczytaj, aby uniknąć problemów i dowiedzieć się, jak prowadzić ewidencję zwrotów zgodnie z przepisami.

Czytaj więcej »
jak-przygotowac-sie-na-wdrozenie-ustawy-o-ochronie-sygnalistow

Jak biura rachunkowe mogą przygotować się na wdrożenie ustawy o ochronie sygnalistów?

Ustawa ta ma na celu ochronę osób zgłaszających naruszenia prawa, tzw. sygnalistów, i zobowiązuje przedsiębiorstwa do przestrzegania określonych wymogów w zakresie ochrony danych osobowych i zapewnienia anonimowości zgłaszających. Biura rachunkowe, niezależnie od liczby zatrudnionych pracowników, muszą dostosować swoje procedury do nowych przepisów. W artykule omówimy kluczowe kroki, jakie powinny podjąć biura rachunkowe, aby być w pełni przygotowanym na nadchodzące zmiany.

Czytaj więcej »
zwrot-towaru-bez-paragonu-co-warto-wiedziec

Zwrot towaru bez paragonu – co warto wiedzieć?

Zwrot towaru bez paragonu może wydawać się skomplikowany, ale jest możliwy. W naszym artykule dowiesz się, jak sprzedawca może przeprowadzić zwrot towaru nawet w przypadku braku paragonu oraz jakie dokumenty są niezbędne w tym procesie. Przeczytaj, aby uniknąć problemów i dowiedzieć się, jak prowadzić ewidencję zwrotów zgodnie z przepisami.

Czytaj więcej »
problemy-z-synchronizacja-kasy-fiskalnej-moga-prowadzic-do-mandatu

Problemy z synchronizacją kasy fiskalnej mogą prowadzić do mandatu – jak ich unikać?

Każdy przedsiębiorca zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej powinien zdawać sobie sprawę z ryzyka związanego z awarią urządzenia. Nieprawidłowe działanie kasy fiskalnej, szczególnie w zakresie przesyłania raportów online do Urzędu Skarbowego, może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym do nałożenia kary finansowej.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.