Biuro rachunkowe online – wsparcie dla Twojego biznesu
Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?
Księgowość dla lekarzy to rozwiązanie stworzone specjalnie dla medyków, którzy chcą skutecznie i sprawnie zarządzać swoim czasem, skupiając się tylko na swojej specjalizacji. Nasza oferta obejmuje pełen zakres usług księgowych, w tym prowadzenie ewidencji podatkowej, rozliczenia podatkowe, zarządzanie dokumentami finansowymi oraz pełną obsługę kadrowo-płacową.
Dzięki naszemu doświadczeniu i wiedzy jesteśmy w stanie zapewnić naszym klientom kompleksową obsługę. Dodatkowo możemy pomóc w tworzeniu strategii finansowej oraz zapewnić doradztwo podatkowe, co jeszcze bardziej usprawni prowadzenie biznesu i praktyki lekarskiej.
Skorzystaj z naszej oferty już dziś!
Prowadzenie gabinetu lekarskiego jest działalnością gospodarczą, dlatego wymaga prowadzenia księgowości. Działalność lecznicza lekarzy może być wykonywana w formie: jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej, spółki jawnej albo spółki partnerskiej jako grupowa praktyka lekarska.
Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najczęściej wybieraną formą wykonywania zawodu przez osoby świadczące usługi medyczne. Jest najprostszą i najtańszą formą wykonywania działalności gospodarczej. Lekarz może rozpocząć prowadzenie działalności w momencie zgłoszenia wniosku o dokonanie wpisu do CEIDG, ponadto wymagany jest wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. W przypadku wyboru jednoosobowej działalności gospodarczej należy pamiętać o tym, że przedsiębiorca odpowiada za nią całym swoim majątkiem. W przypadku lekarzy świadczących usługi w zakładzie opieki zdrowotnej, a także tych wykonujących zawód w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej lub indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej wymagane jest posiadanie ważnego ubezpieczenia OC za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności zawodowych. Ponadto każdy lekarz, który jest przedsiębiorcą w przypadku świadczenia usług na rzecz osób fizycznych zobowiązany jest do używania kas fiskalnych online.
W przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej, jawnej lub partnerskiej świadczenia zdrowotne mogą być udzielane jedynie przez lekarzy będących wspólnikami lub partnerami tych spółek, dlatego nie mogą oni zatrudniać innych lekarzy w celu wykonywania przez nich świadczeń zdrowotnych. Spółka cywilna jest najprostszą formą prowadzenia praktyki grupowej. Zasady współpracy między lekarzami są regulowane przez zawarcie umowy spółki. Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, podmiotami wszelkich praw i obowiązków są wspólnicy, którzy odpowiadają za zobowiązania spółki solidarnie majątkiem spółki oraz każdy wspólnik całym swoim majątkiem osobistym.
Spółka jawna i spółka partnerska posiadają podmiotowość prawną, co oznacza, że mogą być podmiotem praw i obowiązków, a także zaciągać zobowiązania, nie posiadają jednak osobowości prawnej. W zakresie odpowiedzialności za zobowiązania spółki w pierwszej kolejności odpowiada sama spółka. Jednak, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna, wtedy wierzyciel ma możliwość sięgnięcia do majątku wspólnika. Każdy ze wspólników spółek samodzielnie wybiera formę opodatkowania
Lekarze mogą wybrać 19-procentowy podatek liniowy, podatek dochodowy według zasad ogólnych lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wraz z wprowadzeniem Nowego Ładu od 1 stycznia 2022 roku żaden nowy przedsiębiorca nie może wybrać opodatkowania w formie karty podatkowej. Również lekarze świadczący usługi świadczący usługi na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej nie mają możliwości dalszego opodatkowania w formie karty podatkowej. Z karty podatkowej obecnie mogą korzystać tylko lekarze, którzy korzystali z niej przed wprowadzeniem Nowego Ładu oraz jednocześnie świadczą swoje usługi tylko i wyłącznie bezpośrednio na rzecz pacjentów.
Skala podatkowa lub inaczej opodatkowanie na zasadach ogólnych, to podstawowa forma opodatkowania działalności gospodarczej. Tę formę opodatkowania może wybrać każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Jest ona wybierana automatycznie, nie trzeba zgłaszać wyboru tej formy opodatkowania do urzędu skarbowego. Rozliczenie na zasadach ogólnych oznacza, że opodatkowaniu podlega dochód, czyli różnica pomiędzy przychodami, które zostały uzyskane, a poniesionymi kosztami. W tym przypadku stawka podatku wynosi 12 %, po przekroczeniu 120 000 złotych dochodu stawka podatku wynosi 32%. Wybór tej formy opodatkowania może być korzystny w przypadku rozliczania się razem ze współmałżonkiem.
Opodatkowanie podatkiem liniowym polega na opodatkowaniu dochodów przedsiębiorcy stawką 19%. Opodatkowaniu podlega dochód, czyli różnica pomiędzy przychodami, które zostały uzyskane, a poniesionymi kosztami. Forma ta jest korzystna dla przedsiębiorców uzyskujące duże przychody oraz ponoszących koszty. Wybór podatku liniowego jest możliwy dopiero od roku następującego po roku podatkowym, w którym lekarz pracował na rzecz byłego pracodawcy (w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy).
W przypadku wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych opodatkowany jest przychód. Płacąc ryczałt, nie można rozliczać kosztów dlatego ta forma opodatkowania będzie korzystna dla tych lekarzy, którzy ponoszą mało kosztów, czyli na przykład nie zatrudniają recepcjonistki, nie wynajmują gabinetu, zużywają mało materiałów. Do 2022 roku lekarze, pielęgniarki i inni przedstawiciele zawodów medycznych rozliczali się stawką 17% podatku. Po ich wykreśleniu z grona wolnych zawodów podjęto decyzję o wprowadzeniu obniżonej stawki 14 procent podatku. W przypadku współpracy z byłym pracodawcą z opodatkowania ryczałtem można skorzystać dopiero po dwóch latach od zakończenia współpracy.
Zgodnie z artykułem 43 ustawy o VAT zwolnieniu podatkowemu podlegają usługi medyczne wykonywane przez lekarzy, pielęgniarki, psychologów oraz osoby wykonujące zawód medyczny. Usługi te muszą mieć na celu profilaktykę, zachowanie, poprawę, przywracanie i ratowanie zdrowia oraz życia ludzkiego. Zwolnieniu z podatku VAT nie będą więc mogły podlegać takie usługi medyczne, które nie są nastawione na ochronę zdrowia i życia, na przykład operacje plastyczne wykonywane w celach estetycznych.
Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?
Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?
Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?
Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?
Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?
Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?
Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.
Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.
Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.
Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.
Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.
Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.