Abolicja ZUS za lata 1999-2018

Abolicja ZUS za lata 1999-2018

Abolicja niezapłaconych składek ZUS po raz kolejny stała się faktem – instytucja ponownie umorzyła składki, których nie opłacili przedsiębiorcy – bez względu na przyczynę powstania zaległości. Co istotne, przepisy tyczą się składek za lata 1999-2018. To już nie pierwsze, tego typu rozwiązanie – pierwsza abolicja ZUS miała miejsce w 2013 roku i dotyczyła składek za lata 1999-2009.  

Abolicja składek ZUS – przyczyny 

Od pierwszej abolicji ZUS minęło niespełna siedem lat, gdy instytucja zdecydowała się ponownie uchwalić ustawę abolicyjną. Podstawową przyczyną podjęcia pierwszej uchwały były sprzeczne interpretacje ZUS w zakresie tzw. pracy nakładczej. Wiązała się ona z możliwością stosowania niższych składek – ZUS wydawał pozytywne decyzje odnośnie zbiegu ubezpieczeń, który zwalniał przedsiębiorców z opłacania składek ZUS. Niestety po latach instytucja zaczęła żądać od nich opłacanie rzekomych zaległości, zmieniając własne ustalenia. Skumulowane składki sięgały często nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych i dla większości przedsiębiorców stanowiła duży problem – ustawa abolicyjna rozwiązała go. Niestety po kilku latach mamy do czynienia z powtórną, błędną interpretacją ZUS.  

Abolicja składek ZUS 1999-2018 

Przyczyną kolejnej abolicji ZUS jest błędna interpretacja instytucji w zakresie pracy podejmowanej przez polskich przedsiębiorców za granicą. Początkowo ZUS twierdził, że nie ma potrzeby opłacania składek za taką pracę, co potwierdził także Sąd Najwyższy swoim orzeczeniem. Niestety ZUS zmienił zdanie i wystosował żądanie zwrotu pieniędzy za nieopłacone składki wiele lat wstecz, doprowadzając do szybkiego zadłużenia wielu przedsiębiorców. Na wniosek Rzecznika Przedsiębiorców – Adam Abramowicz – przygotowano projekt ustawy abolicyjnej składek ZUS. 

Abolicja składek ZUS 1999-2018 – dla kogo?  

Ustawa skierowana jest do wszystkich osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą pomiędzy 1 stycznia 1999 a 31 grudnia 2018 roku. Pozwalała ona na umorzenie ich zobowiązań wobec ZUS – niezależnie od powodu, z którego powstały. Abolicji podlegają: ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne – co istotne: muszą być to składki własne przedsiębiorcy za okres od 1 stycznia 1999 roku do 31 grudnia 2018 roku. Abolicja nie obowiązuje składek należnych za pracowników. Dodatkowo podlegały jej: Fundusz pracy, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne i dodatkowe, a także wszelkiego rodzaju koszty upomnienia i egzekucyjne. Chcąc skorzystać z prawa do abolicji przedsiębiorcy musieli złożyć odpowiedni wniosek w ciągu 2 lat od wejścia w życie ustawy abolicyjnej. Skutkowało to umorzeniem wszelkich zobowiązań wobec ZUS. Z wnioskiem o skorzystanie z prawa do abolicji mogli wystąpić także spadkobiercy zmarłego przedsiębiorcy. 

Abolicja składek ZUS za lata 1999-2018 – czy to dobre rozwiązanie? 

Eksperci zgodnie twierdzą, że abolicja podważa autorytet prawa i zachęca do niestosowania się do jego przepisów. Ich zdaniem objęcie nią wszystkich dłużników ZUS skutkuje zachęcaniem innych do niepłacenia naliczonych im składek i opłat – znacznie lepiej byłoby, żeby uchwała abolicyjna tyczyła się wyłącznie przedsiębiorców, którzy z uwagi na błędne interpretacje ZUS popadli w znaczne zadłużenie. W przeciwieństwie do pierwszej abolicji składek ZUS, w trakcie obecnej przedsiębiorcy korzystali już z indywidualnych kont składkowych (od 2018 roku). Obecnie więc każda wpłata na konto ZUS jest automatycznie wpisywana na poczet najstarszych należności, co w przypadku niezgadzania się z zadłużeniem, które występuje zdaniem ZUS, oznacza, że przedsiębiorca i tak spłaca zadłużenie, generując nowe – bieżące. W czasach pierwszej abolicji przedsiębiorcy mogli samodzielnie wskazać w przelewie do ZUS czy wpłata ma pokryć zadłużenie czy być zaliczana na poczet bieżących składek.   

Skontaktuj się z nami już teraz! Doświadczeni eksperci z Warido z pomocą dla Twojej firmy. 

 

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Spis treści

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej