Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. – jak tego dokonać?
Chcesz przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.? Skorzystaj z naszej oferty już od 499 zł!
Zwiększ zakres działań swojej firmy!
Chciałbyś poszerzyć zakres działań swojej firmy? Chcesz sprzedawać towary i oferować usługi poza granicami kraju? Dobrym rozwiązaniem będzie fuzja transgraniczna. Z nami zrobisz to szybko, pewnie i bezpiecznie.
Połączenie spółek to skomplikowany proces, który warto powierzyć specjalistom.
Skontaktuj się z nami już dziś!
Polskie przedsiębiorstwa w celu podjęcia konkurencji z zagranicznymi podmiotami gospodarczymi starają się zwiększyć skalę działalności przez transgraniczne przejęcia konkurencyjnego kapitału. Transakcje zagraniczne stały się perspektywicznym kierunkiem rozwoju dla firm, które nie chcą być jedynie lokalnym liderem. Przejęcie konkurencyjnej firmy pozwoli nie tylko poszerzyć skalę działalności, lecz także pozyskać know-how i inne zalety synergii.
Połączenia transgraniczne między spółkami reguluje dyrektywa 2005/56/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 października 2005 roku. Celem wprowadzenia takich przepisów było ułatwienie funkcjonowania identycznego rynku między krajami Unii Europejskiej. Przepisy pomogły uniknąć wielu problemów prawnych, administracyjnych i ogółem praktycznych, jakie istnieją przy zamknięciu spółki w jednym z państw wspólnoty a kontynuacji działania podmiotu na terenie innego kraju członkowskiego.
Do połączenia transgranicznego może dojść w sytuacji, kiedy co najmniej dwie mające połączyć się z sobą spółki zostały utworzone zgodnie z prawem państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa-strony, które podpisało umowę o Europejskim Obszarze Gospodarczym jego siedziba statutowa, główny zakład lub zarząd główny jest na terenie Unii Europejskiej, lub państwa strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Dozwolone jest uczestniczenie w połączeniu więcej niż spółek.
Pierwszym punktem połączenia transgranicznego jest przygotowanie planu takiego połączenia. Szczegółowo opisane zostało to w art. 5163 kodeksu spółek handlowych. Punkt pierwszy zostanie zrealizowany, jeżeli zostanie przygotowane przez zarząd pisemne sprawozdanie, w którym zawarte jest uzasadnienie połączenia, opinia przedstawicieli pracowników o ile są zatrudnieni oraz ogłoszenie wszystkiego w Monitorze Sądowym i Gospodarczym lub na stronie internetowej łączących się spółek. Następnie plan połączenia składa się w rejestrze przedsiębiorców, do którego dołącza się wniosek o wyznaczenie biegłego, który zbada cały proces połączenia.
Kolejnym krokiem jest dwukrotne poinformowanie wspólników lub akcjonariuszy o zamiarze transgranicznego połączenia i zapewnienie im dostępu do wszelkiej dokumentacji związanej z tą czynnością. Następnie zgromadzenie wspólników lub walne zgromadzenie podejmuje uchwałę o połączeniu.
Ostatnią czynnością przejęcia transgranicznego jest wystąpienie każdej ze spółek do właściwego organu z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o zgodności z prawem połączenia transgranicznego. Należy nadmienić, że przepisy przewidują zabezpieczenia dla różnych wierzycieli spółki lub wspólników/ akcjonariuszy mniejszościowych sytuacji, gdy spółka przejmująca, lub nowo zawiązana jest spółką zagraniczną.
Zgodnie z prawem wspólnotowym połączenie, to przeniesienie ze spółki aktywów i pasywów na inną spółkę, nowo zawiązaną spółkę lub spółkę posiadającą wszystkie papiery wartościowe, udziałów lub akcji danej spółki. W polskim prawie przepisy dotyczące transakcji transgranicznych zapisane są w kodeksie spółek handlowych. Do takich transakcji nie mogą przystąpić spółdzielnie oraz spółki, które zbiorowo inwestują kapitał uzyskany wcześniej w drodze emisji publicznej.
W przypadku fuzji aktywa i pasywa spółki, która jest wchłaniana, są przenoszone na spółkę przejmującą. Następnie taka spółka musi wydać swoim wspólnikom lub wspólnikom spółki przejmowany całość Papierów Wartościowych, akcji lub udziałów spółki przejmującej. W części przypadków istnieje możliwość dopłaty w gotówce kwoty nieprzekraczającej 10% wartości nominalnej.
Inkorporacja zachodzi w przypadku, kiedy dwie lub więcej spółek zostaje rozwiązanych i w ich miejsce powstaje nowa spółka, na którą przenoszone są wszystkie aktywa i pasywa spółek wcześniej rozwiązanych.
Ze względu na położenie Polski, pierwszym kierunkiem ekspansji zagranicznej dla fuzji i przejęć są kraje sąsiadujące. Najczęściej wybieranym kierunkiem były Niemcy. Tylko w 2018 roku dokonano w tym kraju 5 przejęć. Jednak rodzime firmy wybierają również kierunki bardziej egzotyczne takie jak Bliski Wschód. Nie tak dawno grupa nowy styl, która zajmuje się produkcją mebli dla przestrzeni biurowych czy miejsc użyteczności publicznej przejęła Stylis Dubai ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Przejęcie umocniło naszą firmę na rynku Państw Bliskiego Wschodu.
Ekspansja polskich firm na rynkach Europy Zachodniej, gdzie potencjał wzrostu jest już ograniczony, może dać zadowalający efekt. Możliwość kupna podmiotów o uznanej renomie na lokalnym rynku przy jednoczesnych niższych kosztach działalności w Polsce może okazać się dobrą transakcją i otworzyć możliwość rozwoju na rynkach pozaeuropejskich. Dodatkowo firmy z państw Unii Europejskiej muszą zwracać uwagę na agresywną ekspansję firm z Chin, które starają się przejmować rodzime biznesy zmniejszając niezależność UE.
Chcesz przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.? Skorzystaj z naszej oferty już od 499 zł!
Potrzebujesz wsparcia księgowego i doradcy podatkowego? Skorzystaj z pełnej obsługi już od 149 zł!
Każdy przedsiębiorca zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej powinien zdawać sobie sprawę z ryzyka związanego z awarią urządzenia. Nieprawidłowe działanie kasy fiskalnej, szczególnie w zakresie przesyłania raportów online do Urzędu Skarbowego, może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym do nałożenia kary finansowej.
Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.
Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.
Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.
Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.
Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.
Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.