Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. – jak tego dokonać?
Chcesz przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.? Skorzystaj z naszej oferty już od 499 zł!
Zyskaj pomoc ekspertów z WARIDO!
Błędnie stosowane ceny transferowe mogą doprowadzić do ryzyka podatkowego związanego z przerzucaniem dochodów.
Zdaj się na nas i zapomnij o ryzyku! Dzięki pomocy ekspertów z Warido nie narazisz się na straty i kary spowodowane błędami.
Czekamy już teraz na Twój kontakt. Zadzwoń lub napisz do nas!
Zastanawiasz się, czym są ceny transferowe? Co to takiego i jakie są aktualne limity? Ogólnie rzecz biorąc kwoty transferowe, odnoszą się do cen stosowanych w postaci transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami, między którymi występują jakiekolwiek powiązania. Najistotniejsze są powiązania kapitałowe, rodzinne lub osobowe.
Jeśli chodzi o ceny transferowe 2023, warto wiedzieć, że konkretne podmioty zgodnie z zasadami cen rynkowych są zobowiązane do tego, aby ustalać między sobą ceny na warunkach takich samych, jak z podmiotami niepowiązanymi. Dzięki temu można wyeliminować ryzyko i ograniczyć je w kwestii podatków związanych z różnymi podmiotami powiązanymi.
Ceny transferowe to ceny, które są ustalane pomiędzy podmiotami powiązanymi, takimi jak spółki zależne, spółki matki i spółki zależne oraz przedstawicieli różnych krajów, które dokonują transakcji związanych z produktami, usługami lub aktywami. Są istotne z punktu widzenia podatków, ponieważ mogą być używane do określenia, jaki procent dochodu powinien być opodatkowany w danym kraju. Ceny transferowe są również ważne dla celów finansowych i raportowania, ponieważ mogą wpływać na wynik finansowy spółki.
Te są ustalane na podstawie cen rynkowych lub cen, które byłyby ustalane między niezależnymi stronami w podobnej transakcji. W niektórych przypadkach jednak mogą być określane w sposób niezgodny z rynkowymi cenami lub cenami, które byłyby ustalone między niezależnymi stronami. To może prowadzić do sytuacji, w której spółka dokonuje transakcji z inną spółką zależną za cenę niższą lub wyższą niż rynkowa, co może mieć wpływ na wynik finansowy spółki i na obciążenie podatkowe w danym kraju.
Dokumentacja cen transferowych to zestaw dokumentów i informacji, które są przygotowywane przez podmioty powiązane, takie jak spółki zależne, spółki matki i spółki zależne oraz przedstawicieli różnych krajów. Sporządzana jest w celu udokumentowania cen transferowych, które zostały ustalone w ramach transakcji pomiędzy tymi podmiotami. Dokumentacja ta może zawierać szczegółowe informacje dotyczące transakcji, takie jak rodzaj produktów lub usług, które są przedmiotem transakcji, sposób ustalenia cen transferowych, a także informacje o sposobie, w jaki ceny transferowe mogą wpływać na wynik finansowy spółki.
Taka dokumentacja jest ważna z kilku powodów. Po pierwsze, może być wymagana przez organy podatkowe w celu ustalenia, czy ceny transferowe są zgodne z rynkowymi cenami lub cenami, które byłyby ustalane między niezależnymi stronami w podobnej transakcji.
Po drugie, dokumentacja może być używana przez spółki do udowodnienia, że ceny transferowe zostały ustalone zgodnie z zasadami dotyczącymi cen transferowych, co może być istotne z punktu widzenia raportowania finansowego i obciążenia podatkowego.
Po trzecie, dokumentacja ta może być również używana przez spółki, aby udowodnić, że ceny transferowe są uzasadnione i zgodne z zasadami rynkowymi, co może być ważne z punktu widzenia relacji z klientami, akcjonariuszami i innymi interesariuszami.
Jeśli chodzi o ceny transferowe – co to jest oraz jakie są limity 2023 roku, warto wyróżnić trzy podstawowe aspekty z tym związane:
Limity, terminy oraz aktualne stawki to najważniejsze informacje, które trzeba uwzględniać, by uniknąć późniejszych problemów w kwestiach podatkowych.
Jeśli mowa o cenach transferowych 2023, warto też wiedzieć, jakie są aktualne progi i limity. Na tę chwilę wyglądają następująco:
W Polsce za kontrolę cen transferowych 2023 odpowiada urząd celno-skarbowy, który zajmuje się tym nawet bez konieczności powiadamiania podatnika. Inspekcja ma na celu upewnienie się, że ceny transferowe są zgodne z warunkami rynkowymi. Po dokładnej analizie podatnika powstaje protokół wraz z oceną transakcji pod względami podatkowymi.
Oprócz organów podatkowych, odpowiedzialność za kontrolę cen transferowych i dokumentację może również spoczywać na pracownikach spółek. To oni są odpowiedzialni za przygotowanie i zarządzanie dokumentacją cen transferowych. W niektórych przypadkach mogą być oni odpowiedzialni za współpracę z organami podatkowymi w zakresie kontroli cen transferowych i dokumentacji, a także za dostarczanie organom podatkowym informacji i dokumentów potrzebnych do weryfikacji cen transferowych.
Jeśli chodzi o sankcje – te dzielimy na trzy podstawowe rodzaje: podatkowe, karno-skarbowe oraz karne. Sankcja podatkowa 50% podatku od wartości różnicy między dochodem określonym przez organ podatkowy a tym, jaki przedstawi dany podatnik. Brak dopełnienia tego obowiązku skutkuje nałożeniem sankcji karno-skarbowych, wynoszących odpowiednio 120, 240 lub 720 stawek dziennych. W skrajnych przypadkach urząd nakłada też kary pozbawienia wolności, a także sankcje karne w wysokości od 1 do 8% przychodu.
Istnieją inne sposoby na przesuwanie dochodu w ramach grupy kapitałowej. W niektórych przypadkach, mechanizmy cen transferowych mogą być wykorzystywane do przesuwania dochodu w ramach grupy kapitałowej pomiędzy różnymi krajami, w tym do krajów o niższym poziomie opodatkowania. W rezultacie takiego działania, dochód może nie zostać opodatkowany tam, gdzie został wygenerowany.
Nieprzestrzeganie zasad cen transferowych może prowadzić do szeregu konsekwencji. Podatnik, który nie spełni obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych, narażony jest na szereg konsekwencji – podatkowych, karno-skarbowych i karnych. Ponieść je może nie tylko dany podmiot gospodarczy (np. spółka), ale także osoby prowadzące jego sprawy gospodarcze, w szczególności finansowe. Sankcje podatkowe przy cenach transferowych to 10% od wykazanej lub zawyżonej straty na skutek stosowania nieprawidłowych cen transferowych. Konieczne jest też zapłacenie podatku oraz należnych odsetek za zwłokę. Gdy podstawa dodatkowego zobowiązania podatkowego przekracza kwotę 15 mln zł, stawka może zostać zwiększona do 20%. Stawka sankcji może też być powiększona maksymalnie aż do 30%.
Chcesz przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.? Skorzystaj z naszej oferty już od 499 zł!
Potrzebujesz wsparcia księgowego i doradcy podatkowego? Skorzystaj z pełnej obsługi już od 149 zł!
Każdy przedsiębiorca zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej powinien zdawać sobie sprawę z ryzyka związanego z awarią urządzenia. Nieprawidłowe działanie kasy fiskalnej, szczególnie w zakresie przesyłania raportów online do Urzędu Skarbowego, może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym do nałożenia kary finansowej.
Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.) przez system S24 to szybki i efektywny sposób na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W tym artykule przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces rejestracji, omówimy zalety i wady korzystania z systemu S24, koszty związane z zakładaniem spółki oraz najczęstsze problemy i sposoby ich rozwiązania. Dodatkowo, porównamy tradycyjny sposób zakładania spółki z metodą online.
Globalizacja gospodarki oraz dynamiczny rozwój technologii sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na ekspansję międzynarodową. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu są fuzje transgraniczne. Proces ten umożliwia przedsiębiorstwom dostęp do nowych rynków, technologii oraz zasobów, które w przeciwnym razie byłyby trudno dostępne. W artykule przyjrzymy się bliżej, czym są fuzje transgraniczne, jakie korzyści przynoszą oraz jakie wyzwania wiążą się z ich realizacją.
Ceny transferowe są kluczowym elementem polityki podatkowej międzynarodowych korporacji. Dowiedz się, jak prawidłowo ustalać i dokumentować ceny transferowe oraz kogo dotyczą te przepisy. Sprawdź, jak doradca podatkowy może pomóc w zarządzaniu tym procesem.
Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.
Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.
Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.
Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.
Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.
Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.