Spis treści
Gminy od nowego roku będą musiały zmierzyć się z nowymi regulacjami
Warido Legal & Tax Sp. z o.o. jako gremium prawników, doradców podatkowych oraz księgowych oferuje kompleksową pomoc przy dostosowaniu rozwiązań do ogłoszonego 29 września 2015r. wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie tzw. jednego podatnika VAT, zgodnie z którym gminna jednostka organizacyjna, której działalność gospodarcza nie spełnia kryterium samodzielności, nie może być uznana za podatnika podatku od wartości dodanej odrębnie od gminy, w której skład jednostka ta wchodzi.
Orzeczenie to może być przełomowe dla wielu gmin w zakresie rozliczania podatku VAT. Otwiera możliwość odzyskania części zapłaconego podatku od towarów i usług nawet z ostatnich 5 lat, ale jednocześnie może być źródłem wielu problemów z dostosowaniem wewnętrznych procedur w gminach.
Gmina jako jeden podatnik VAT
Po ogłoszeniu wyroku Trybunału każda gmina wraz z podległymi jednostkami organizacyjnymi stanie się jednym podatnikiem VAT, co w praktyce oznacza, że będzie zmuszona do konsolidowania rozliczeń w zakresie podatku VAT, a w przypadku gmin, w których liczba podmiotów zależnych jest duża, może to przysporzyć wielu problemów.
Ponadto należy podkreślić, że ogłoszony wyrok może wpłynąć na zmianę zasad ubiegania się o dotacje unijne, chodzi głównie o zaliczanie podatku VAT jako wydatku kwalifikowanego, który do tej pory był gminom refundowany ze środków unijnych, ale co ważniejsze może spowodować konieczność zwrotu kwoty stanowiącej równowartość wsparcia unijnego przeznaczonego na podatek VAT wraz z odsetkami. Taka sytuacja byłaby katastrofalna w skutkach dla gmin.
Dlatego też ważne jest wsparcie specjalistów, aby jak najsprawniej przebrnąć przez gąszcz zmieniających się przepisów prawnych.
Wykwalifikowani specjaliści Spółki pomogą gminie przede wszystkim:
- przejść przez trudny okres przejściowy;
- uniknąć pułapek związanych ze zmieniającymi się przepisami prawnymi;
- stworzyć wewnętrzne procedury, które ułatwią nadzór nad raportowaniem podatkowym jednostek podległych:
- zarządzać ryzykiem związanym z odpowiedzialnością karno-skarbową;
- w oszacowaniu ewentualnych korzyści lub strat wynikających z dokonania korekt rozliczeń podatku VAT za lata poprzednie z zachowaniem zasady neutralności, czyli
w odniesieniu do całego 5-letniego okresu; - sporządzić korekty rozliczeń podatku VAT z zachowaniem metod obliczania tzw. prewspółczynnika w odniesieniu do podatku naliczonego, które mają obowiązywać
od 1 stycznia 2016r.; - reprezentować przed organami podatkowymi i sądami w kwestiach spornych;
- we wdrożeniu na bieżąco rozwiązań sugerowanych przez Ministerstwo Finansów.
Oferta Warido:
Potrzebujesz wsparcia księgowego?
- Zadzwoń: +48 537 726 726
- Napisz: sekretariat@warido.com
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.