W ubiegłym roku na ręce urzędników trafiło ponad 800 tysięcy dokumentów informujących o zamiarze zatrudnienia obcokrajowców
Rząd planuje nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia oraz instytucjach rynku pracy, która w praktyce utrudni polskim firmom proces pozyskiwania do pracy cudzoziemców.
Branże w których notuje się największy odsetek i zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy to głównie branża budowlana, przemysł rybny oraz przetwórczy. Duży udział mają również prace o charakterze sezonowym, wykonywane przez określony czas w roku i zwykle nie wymagające wyspecjalizowanego personelu.
Nowe przepisy skierowane są głownie do obywateli Państw zza wschodniej granicy:
- Armenii,
- Białorusi,
- Gruzji,
- Mołdawii,
- Rosji
- oraz Ukrainy.
Regulacje prawne w obecnie obowiązującej formie pozwalają na wykonywanie pracy sezonowej na terenie Polski przez 6 miesięcy bez konieczności formalnego uzyskania zezwolenia na pracę na terytorium kraju. Ta możliwość ma jednak wkrótce zniknąć – co znacząco utrudni proces zarówno po stronie pracodawców jak i potencjalnych pracowników.
Rząd argumentuje iż zmiany są konieczne ze względu na rosnącą skalę nadużyć uproszczonych procedur i konieczność uszczelniania systemu.
W rezultacie wiele sektorów gospodarki może wkrótce stanąć przed problemem zmniejszenia elastyczności tego specyficznego runku pracy.