Umowy terminowe 2016

Okres przedwyborczy przynosi zmiany dot. umów na czas określony

Pośpiesznie uchwalane przez Sejm nowelizacje ustaw wpłyną na rzeczywistość formalno-prawną firm już na początku przyszłego roku. Tym razem chcielibyśmy przybliżyć Państwu planowane istotne zmiany w przepisach dotyczących umów terminowych, ich funkcjonowaniu oraz okresach wypowiedzenia.

Zmiany w przepisach

Nie jest tajemnicą, że duża liczba firm w kraju masowo stosuje umowy terminowe do zawierania stosunku pracy przy jednoczesnym wydłużaniu okresu wygaśnięcia takiej umowy. W rezultacie pracownik, który powinien wykonywać swoje zadania względem firmy na podstawie innej formy zatrudnienia jest często skazany na wieloletnią aktywność zawodową w oparciu o taką czasową umowę.

umowy-terminowe-2016

Aktualnie obowiązujące przepisy kodeksu pracy nie zabraniają jednak takich praktyk, gdyż stosują jedynie maksymalne limity ilościowe a nie czasowe względem danego pracodawcy i pracownika. Wchodzące zmiany to odpowiedź na apele pracowników jak i organów Państwowych – m.in Inspekcji Pracy, która kwestionowała bardzo dużą liczbę zawieranych w ten sposób umów.

Limit umowy na czas określony

Jakie zmiany zaplanował więc ustawodawca? Przede wszystkim pojawia się formalny limit czasu przez jaki dana osoba może być zatrudniona w przedsiębiorstwie na bazie umowy na czas określony. Górna, nieprzekraczalna granica wyniesie 33 miesiące – choć istnieją pewne sytuacje wyjątkowe, w których okres ten może ulec wydłużeniu:

Kadencyjność

Pierwszym wyjątkiem są sytuacje gdy mamy do czynienia z kadencyjnością danego stanowiska i realizowane w ramach niego obowiązki muszą zostać dopełnione do jej zakończenia.

Zastępstwo

Czas obowiązywania umowy może zostać również wydłużony w przypadku gdy pracodawca jedynie poszukuje czasowego/dorywczego zastępstwa dla innego pracownika na danym stanowisku.

Sytuacje wyjątkowe

Jeśli pracodawca wykaże ze swojej strony, że wydłużenie czasu umowy ma realne i w swojej istocie obiektywne przyczyny wymuszające zastosowanie takiego wyjątku.

Wszystkie wskazane powyżej wyjątki będą musiałby być wyjaśnione i opisane w treści umowy jak również w pewnych przypadkach na pracodawcę spadnie obowiązek informowania Inspekcji Pracy o przekroczeniu limitu czasowego.

Czekają nas również zmiany w wypowiedzeniach

Osoba pracująca na umowie terminowej jest w wielu przypadkach pozbawiona przywilejów wynikających z długiego stażu pracy – w tym relatywnie krótkich okresów wypowiedzenia takiej umowy. Niezależnie więc jak długo pracujemy na danym stanowisku musimy liczyć się z około 2 tygodniowym okresem wypowiedzenia – co również zostało zmienione w ramach przyjętej nowelizacji.

I tak oto okresy wypowiedzenia umów na czas określony zostają zrównane z terminami obowiązującymi umowy na czas nieokreślony – zależnie od stażu pracy. Wyniosą one:

  • 2 tygodnie – dla stażu < niż okres pół roku,
  • 1 miesiąc – dla stażu > niż okres pół roku,
  • 3 miesiące – dla stażu >= trzy lata.

Regulacja form zatrudnienia

Wprowadzane zmiany mają na celu w pewnym stopniu ucywilizować nadużywane do tej pory umowy na czas określony i poprawić pozycję pracownika na rynku pracy. Na tym etapie trudno przewidzieć jak na nowe przepisy zareagują firmy i czy wpłynie to znacząco na sytuację rynkową.

Nowelizacja kodeksu pracy dotycząca form zatrudnienia w znacznej swej części zacznie obowiązywać już od lutego 2016 roku.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
sprzedaz-firmowego-samochodu-a-kasa-fiskalna

Sprzedaż firmowego samochodu a kasa fiskalna

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ust/sawy o VAT, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz rolnicy ryczałtowi, którzy sprzedają towary osobom prywatnym, muszą rejestrować taką sprzedaż za pomocą urządzeń fiskalnych. Czy ten wymóg dotyczy także sytuacji, gdy przedmiotem transakcji są pojazdy firmowe?

Czytaj więcej »
stawka-VAT-przy-wycince-drzew

Stawka VAT przy wycince drzew

Rozległa dziedzina usług związanych z zagospodarowaniem terenów zieleni, szczególnie w kontekście wycinki drzew, jest nie tylko złożona ze względu na różnorodność przepisów VAT, ale także kluczowa dla zrozumienia skomplikowanego obrazu obowiązków podatkowych. Nasz artykuł dąży do demistyfikacji, jak należy interpretować i stosować stawkę VAT dla tak specyficznych usług, jak wycinka drzew, w świetle różnorakich typów przedsięwzięć inwestycyjnych.

Czytaj więcej »
bilans-struktura-i-zasady-sporzadzania

Bilans – struktura i zasady sporządzania

Bilans to fundamentalna część sprawozdań finansowych każdej firmy, odzwierciedlająca stan majątkowy i źródła finansowania na określoną datę. Zestawia on posiadane aktywa, czyli wartości należące do firmy, oraz pasywa, które przedstawiają, skąd pochodziły środki na ich zakup. Kluczową cechą bilansu jest równowaga: suma aktywów musi być równa sumie pasywów, wskazując na zbilansowanie źródeł finansowania z wartościami majątkowymi przedsiębiorstwa. Poniżej przedstawiamy wyjaśnienie, na czym polega bilans i jak należy go prawidłowo sporządzić.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.