Moment powstania przychodu w sytuacji zawarcia porozumienia z inwestorem w kwestii emisji nowego weksla w miejsce weksla z wymagalną sumą wekslową – tzw. rolowanie weksla
Rolowanie jest normalnym narzędziem restrukturyzacji długu. Polega na zamianie weksla do wykupu (tzn. weksla, którego okres dobiegł końca) na weksel nowej emisji. Rolowanie weksla może zatem odroczyć termin płatności weksla, którego termin wykupu minął. Należy jednak zauważyć, że w momencie rolowania weksla nie dochodzi do faktycznego uzyskania przychodu. Za przychód faktycznie otrzymany uważać taki przychód, którym podatnik może sam rozporządzać, a więc dochód rzeczywiście mu wypłacony lub pozostawiony do dyspozycji. Natomiast w przypadku rolowania inwestor, nie uzyska żadnego przysporzenia majątkowego, a tylko zostanie odroczony termin wypłaty przez wystawcę weksla inwestorowi dyskonta.
W związku z powyższym dyskonto „nowego” weksla (weksla rolowanego) stanowi przychód w dacie faktycznej jego realizacji, tj. w chwili wykupu weksla przez jego wystawcę. W momencie podpisania porozumienia nie powstanie po stronie inwestora przychód, a tym samym w momencie podpisania porozumienia wystawca weksla nie jest zobowiązany do pobrania zaliczki na podatek dochodowy.
Autor: Dorota Gaszka – Doradca Podatkowy