24 Stycznia Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej przewozu towarów wrażliwych
Tak zwany „pakiet przewozowy” to zbiór nowych regulacji, obowiązków i kar nakładanych na przewoźników i podmioty zlecające transport. Nowe prawo wycelowane jest w proceder wyłudzania podatku VAT i według szacunków Ministerstwa w przyszłym roku ma uszczelnić budżet kraju o blisko 1 miliard złotych.
Szczególnym nadzorem zostaną objęte transporty paliw i ich składników, alkoholi oraz suszu tytoniowego. Co warto zaznaczyć takie rozwiązania prawne funkcjonują już skutecznie m.in w Niemczech i na Węgrzech, co było impulsem do wdrożenia tych mechanizmów na terenie kraju.
Rejestracja transportu towarów wrażliwych
Podmioty planujące transport ładunków wchodzących w skład grup „wrażliwych” będą musiały dopełnić dodatkowych obowiązków formalnych.
Ustawodawca do tych grup zaliczył:
- paliwa ciekłe,
- składniki do wytwarzania paliw,
- oleje,
- smary,
- rozpuszczalniki,
- alkohole,
- oraz susz tytoniowy.
Przed zleceniem transportu, taki ładunek będzie musiał zostać zgłoszony do Systemu Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, gdzie wymagane będzie podanie zarówno szczegółowych danych podmiotu zlecającego jak i świadczącego transport oraz określenie punktu odbioru ładunku. Poprawnie zweryfikowane dane spowodują nadanie numeru referencyjnego, który będzie ważny jedynie 10 kolejnych dni.
Zgodnie z nowymi przepisami podmiot zlecający musi dostarczyć ten numer zarówno przewoźnikowi (a on swojemu kierowcy), jak i odbiorcy w miejscu docelowym transportu.
Oczywiście ustawodawca przewidział również dotkliwe kary finansowe w przypadku niedopełnienia nowych obowiązków. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, zleceniodawca może liczyć się z karą finansową sięgającą do 46% wartości netto ładunku – lecz co istotne – nie mniej nuż 20.000zł. Kara 20.000zł dotyczy również przewoźnika, a kierowca może zapłacić od 5.000 do 7.000zł.