Rząd przyjął 24 maja projekt nowelizacji ustawy o VAT
Jego kluczowym elementem jest pakiet rozwiązań prawnych, ukierunkowanych na walkę z patologiami i szarą strefą branży paliwowej. Ministerstwo Finansów szacuje, że zmiany pozwolą uszczelnić system i pozyskać dla budżetu państwa blisko 2,5 mld zł w skali roku.
Nowe regulacje wejdą w życie z dniem 1 sierpnia 2016.
Pakiet paliwowy
Wprowadza rozwiązania prawne wymierzone w wewnątrzwspólnotowy handel paliwami, którego cechą jest fakt braku powstania zobowiązania podatkowego aż do momentu odsprzedaży paliwa w Polsce. Co ulegnie zmianie? W myśl nowych przepisów zobowiązanie podatkowe będzie powstawać w ciągu 5 dni od daty sprowadzenia paliwa do Polski.
Jak wykorzystać przepisy? Skorzystaj z doradztwa podatkowego.
Nowelizacja dotknie również kwestii związanych z przyznawaniem koncesji na obrót paliwami z podmiotami zagranicznymi. Od sierpnia będą o nie mogły ubiegać się wyłącznie podmioty mające siedzibę na terenie kraju lub posiadające krajowy oddział, którego działalność ma być związana z wprowadzaniem na rynek paliw płynnych.
Co więcej – jeśli członkowie zarządów i rad nadzorczych wspomnianych podmiotów, będą skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwa skarbowe związane z obrotem paliwami – w myśl nowych przepisów koncesja nie będzie przyznawana.
Zmiany w akcyzie paliwowej
Podatek akcyzowy od paliw silnikowych zostanie uszczelniony i zabezpieczony przed możliwością obejścia przepisów. Podobnie jak w przypadku procedury koncesyjnej – pewne procesy będą możliwe jedynie w odniesieniu podmiotów mających siedzibę lub zarejestrowany oddział na terytorium RP.
Ma to teoretycznie uniemożliwić sztuczne konstrukty handlowe, bazujące na procedurze zawieszonej akcyzy.