Sejm rozpoczyna prace nad nowelizacją ustaw
Krajowa Administracja Skarbowa to jeden z priorytetów Ministerstwa Finansów jeśli chodzi o wdrażanie zmian w systemie kontroli podatkowej. W założeniach skonsolidowanie instytucji i organów kontroli ma zwiększyć ich skuteczność oraz zredukować koszty funkcjonowania.
Jak podkreślają przedstawiciele resortu finansów – zmiany wdrażane są w oparciu o analizy, które potwierdzają iż jest to skuteczna droga do zwiększenia wpływów do budżetu.
Czym jest Krajowa Administracja Skarbowa?
Będzie organem powstałym z połączenia w jedną instytucję zarówno urzędów kontroli skarbowej, organów skarbowych oraz służby celnej.
Ma to na celu usprawnienie współpracy pomiędzy tymi organami, które obecnie działają samodzielnie i korzystają dla przykładu z różnej struktury systemów informatycznych, co utrudnia wymianę informacji oraz zwiększa koszty funkcjonowania.
KAS ma realizować następujące cele:
- zwiększyć skuteczność poboru podatków,
- zmniejszenie skali oszustw i wyłudzeń podatkowych,
- redukcja kosztów działania systemu podatkowego,
- usprawnienie działania i obsługi petenta,
- i pozostałe…
Do zmian jednak sceptycznie podchodzą zainteresowani – głownie pracownicy kontroli celnej, którzy obawiają się redukcji zatrudnienia oraz we wstępnej fazie zmian – chaosu organizacyjnego. Przedstawiciele tych środowisk wskazują na możliwe negatywne skutki tak szybkiego wdrażania tego typu rozwiązań.
KAS miałaby rozpocząć swoją działalność z dniem 1 stycznia 2017 r.