Narusza on wspólnotowe zasady pomocy państwa
Projekt nowelizacji przepisów dotyczących tzw. „podatku handlowego” zakładał nałożenie dodatkowych, progresywnych stawek podatkowych w zależności od wielkości generowanego przychodu.
Według założeń nowa danina miałaby objąć głównie sklepy wielkopowierzchniowe i stanowić dodatkowe źródło finansowania dla budżetu oraz realizowanych przez Rząd projektów – w tym flagowego „500+”. Sam podatek wszedł w życie we wrześniu 2016 roku aby jeszcze tego samego miesiąca zostać zawieszonym z tytułu wątpliwości KE i wszczęcia przez nią analizy prawnej.
Przewaga konkurencyjna
Negatywna opinia Komisji Europejskiej opiera się na analizie skutków funkcjonowania takiego podatku, wpływając w sposób negatywny na równowagę konkurencyjną pomiędzy dużymi przedsiębiorstwami a podmiotami o niskich obrotach, które z podatku były by po prostu wykluczone. Jednoczesne podkreśla się niezależność polskich organów do tworzenia wew-krajowego prawa i przepisów podatkowych. Muszą one jednak respektować zasady panujące w Unii Europejskiej – w tym zakazu niedozwolonej pomocy publicznej.
Ministerstwo Finansów w temacie opinii wydało oświadczenie, w którym podtrzymuje swoje argumenty za podatkiem handlowym. Jednocześnie na ten moment nie zapadła żadna wiążąca decyzja czy prace nad tym projektem będą dalej kontynuowane.