Spis treści
Zmiany w Ordynacji podatkowej uregulują kwestie związane z klauzulą przeciwko unikaniu opodatkowania
Ministerstwo Finansów przygotowało już stosowny projekt zmian w prawie. Nowe przepisy będą regulować kwestie przeprowadzania transakcji i czynności, których głównym celem nie jest sam proces transakcyjny, lecz osiągnięcie w sposób sztuczny korzyści podatkowej w postaci zwrotu nadpłaty lub uniknięcia odprowadzenia daniny w sposób całkowity.
Regulacje są kolejnym krokiem w procesie uszczelniania polskiego systemu podatkowego i zwiększenia wpływów do budżetu. Resort finansów chce również w ten sposób wyrównywać szansę pomiędzy krajowymi a zagranicznymi firmami, które często stosują niezwykle skuteczną optymalizację podatkową.
Czym jest klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania?
Przepisy zawierają definicję unikania opodatkowania, w myśl ustawy jest to: „Zastosowanie w sposób celowy i zamierzony, sztucznej konstrukcji prawnej, której głównym celem jest uzyskanie nieprzewidzianej w przepisach prawa podatkowego oraz sprzecznej z celem i istotą tych przepisów znacznej korzyści podatkowej.”.
W przypadku wykrycia przez dany organ podatkowy stosowania takich praktyk, klauzula pozwoli na zablokowanie i pozbawienie danego podatnika korzyści podatkowej, którą starał się uzyskać. Jeśli celem konstrukcji było zmniejszenie kwoty należnej budżetowi państwa – takie zaległości będą musiały zostać uregulowane.
Co istotne – na tą chwilę projekt nie przewiduje dodatkowych sankcji i kar finansowych. Skorzystanie z klauzuli ma być w teorii ostatnim środkiem po jaki sięgną organy podatkowe, gdy wszelkie wcześniejsze mechanizmy ochrony zawiodą.
Powstanie również rada konsultacyjna, która będzie wystawiała indywidualną opinię w danej sprawie przemawiającą za lub odrzuceniem zastosowania klauzuli.
Jakie możliwości ma podatnik?
Podatnikowi będą przysługiwać pewne mechanizmy obrony:
- Projekt zmian daje możliwość wniesienia skargi na decyzję o zastosowaniu wobec niego omawianej klauzuli – rozpatrywana byłaby przez sąd administracyjny.
- W momencie wniesienia skargi – wykonanie decyzji skarbowej będzie wstrzymane do momentu ogłoszenia wyroku.
- Podatnikowi przysługiwać ma również prawo do wniesienia zapytania o wystawienie opinii podatkowej w odniesieniu do konkretnej transakcji, analizowanej przez pryzmat regulacji klauzuli.
- Decyzje podatkowe bazujące na formule klauzuli o unikaniu opodatkowania nie będą mogły być również opatrywane rygorem natychmiastowej wykonalności.
Projekt ustawy będzie omawiany przez Rząd w najbliższej przyszłości.
Oferta Warido
Potrzebujesz wsparcia zakresu rachunkowości?
- Zadzwoń: +48 537 726 726
- Napisz: sekretariat@warido.com
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.