Spis treści
Zaliczanie w koszty usług gastronomicznych – wyrok NSA zmieniający dotychczasowy pogląd urzędników
Według art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (koszty reprezentacji i reklamy), usługa gastronomiczna, np. poczęstunek dla kontrahenta serwowany w czasie spotkania biznesowego, nie jest zaliczana w koszty reprezentacji. Dzieje się tak wtedy, gdy celem spotkania jest promowanie usług, towarów, czy też polepszenie współpracy z kontrahentem. Kosztem reprezentacji jest natomiast działanie mające na celu poprawę wizerunku firmy (Koszty reprezentacji są wyłączone z kosztów podatkowych).
Mówiąc krótko: Wydatek na poczęstunek, stanowiący miły dodatek do spotkania biznesowego w siedzibie firmy, nie ma charakteru reprezentacyjnego, dlatego też może być zaliczany jako koszt uzyskania przychodów
Jak natomiast wygląda sytuacja, gdy takie samo spotkanie odbywa się poza siedzibą spółki, np. w kawiarni? Czy wtedy spotkanie – bez względu na tematykę i cel – nabiera charakteru reprezentacyjnego? Czy miejsce świadczy o wystawności, a tym samym sprowadza się do kosztów reprezentacji?
Otóż warto się zastanowić, co tak naprawdę kryje się pod pojęciem słowa „reprezentacja”. Problemem jest z pewnością niesprecyzowanie tego terminu przez ustawodawcę, i brak jasno ustalonych kryteriów, do których należałoby się odwołać. Można zatem stwierdzić, że każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie. I chociaż pozornie wydaje się, że spotkanie w restauracji mogłoby być zjawiskiem reprezentacyjnym, to niekoniecznie tak musi właśnie być.
Zgodnie najnowszym z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 czerwca 2013 r., nie ma przeciwwskazań, by korzystanie z usług gastronomicznych (poza siedzibą firmy) nie mogło być interpretowane jako koszt uzyskania przychodów, jeśli oczywiście zostaną spełnione inne warunki zgodne z art. 16 ust. 1 pkt 28 u.p.d.o.p. W takim wypadku, jeśli spotkanie z kontrahentem jest związane tylko i wyłącznie ze sprawami biznesowymi (a nie kreowaniem wizerunku), to nie ma znaczenia czy świadczenie usług gastronomicznych odbywało się w siedzibie firmy, czy też poza nią. Nie ma również znaczenia wystawność serwowanego poczęstunku. W takim przypadku koszt usługi spotkania biznesowego może stanowić koszt uzyskania przychodu.
Dla firm, które mają wątpliwości dotyczące interpretacji tych przepisów, skorzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego może okazać się niezwykle pomocne. Specjaliści z zakresu księgowość pomogą prawidłowo zaksięgować wydatki na usługi gastronomiczne i inne koszty reprezentacyjne.
Autor treści: Katarzyna Wilk
Zobacz też:
- Księgowość fundacji rodzinnych – jak zarządzać podatkami?
- Płaca minimalna w 2024 roku – co powinieneś wiedzieć?
- Kreatywna księgowość, czyli jak spółki zawyżają zyski?
Oferta Warido
Potrzebujesz wsparcia księgowego?
- Zadzwoń: +48 537 726 726
- Napisz: sekretariat@warido.com
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.