fbpx

Czym jest konstytycja dla biznesu?

Napisz: sekretariat@warido.com
lub zadzwoń: +48 537 726 726

To projekt zestawu zmian w prawie skierowanych do przedsiębiorców

Konstytucja została przedstawiona przez Ministra Finansów – Mateusza Morawickiego podczas Kongresu 590 w Jasionce. Dokument zakłada szereg modyfikacji ustaw oraz nowych przepisów, które mają w pozytywny sposób wpłynąć na klimat i sposób funkcjonowania biznesu w Polsce.

Co zawiera Konstytucja Biznesu i jakie zmiany nas czekają?

Dokument został podzielony na kilkanaście działów – zasad, jakimi ma kierować się Państwo w stosunku do przedsiębiorców.

Zasada pewności prawa

Zakłada, że organy państwowe nie będą bez uzasadnionych przesłanek odstępować od przyjętej wykładni przepisów i stosować wobec firmy własną interpretację prawa.

Zasada przyjaznej interpretacji przepisów

W przypadku braku jednoznacznych dowodów i przesłanek na naruszenie prawa lub jego zapisy są niejednoznaczne – sprawy mają być rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy.

Zasada szybkości działania

Która wskazuje na konieczność zredukowania czasu trwania procedur i stosowanie w pierwszej kolejności najmniej złożonych metod i modeli analizy.

Zasada odpowiedzialności urzędników za naruszenie prawa

W przypadku błędów proceduralnych lub działania na szkodę przedsiębiorcy – urzędnicy będą pociągani do odpowiedzialności za swoje decyzje.

I inne…

Ustawa o uproszczeniu przepisów podatkowych

Jest kluczową częścią Konstytucji Biznesu i zakłada szereg zmian w prawie podatkowym, w tym:

  • zlikwidowany ma być numer REGON,
  • uproszczenie sposobu rozliczania kosztów uzyskania przychodu,
  • likwidacja części obowiązków informacyjnych,
  • usunięcie obowiązku składania odrębnych wniosków o zwrot VAT,
  • pomniejszenie przez wierzyciela podstawy opodatkowania o kwotę wierzytelności,
  • skrócenie okresu przechowywania rocznych sprawozdań finansowych,
  • ujednolicenie wzoru formularzy w podatkach lokalnych,
  • uproszczenie niektórych procedur i przepisów celnych,
  • oraz inne…

Rzecznik Przedsiębiorców

Ma być nowo powołanym organem, w którego kompetencjach będzie interweniowanie w momencie gdy prawa biznesu zostają naruszone lub konflikty wynikają ze zbyt zawiłej wykładni przepisów. Zgodnie z założeniami Konstytucji Biznesu – Rzecznik Przedsiębiorców będzie mógł zobowiązywać Urzędy Skarbowe do wydawania ogólnych objaśnień i interpretacji przepisów, jak i samodzielnie opiniować toczące się prace legislacyjne dotyczące przedsiębiorców.

Co ważne, będzie on mógł również wstrzymać proces kontrolny jeśli pojawią się przesłanki co do jego niepoprawności lub błędów urzędników.

Ulgi dla nowych firm

Osoby fizyczne rozpoczynające swoją przygodę z biznesem po raz pierwszy (lub wznawiające ją po okresie 60 miesięcy) zostaną zwolnione z obowiązkowego ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego na okres 6 miesięcy. Jak jednak podkreśla minister – nie oznacza to, że zostaną one wykluczone z systemu opieki.

Ma to na celu pomoc młodym przedsiębiorcą w starcie i odnalezieniu się na rynku bez konieczności odprowadzania znacznych obciążeń podatkowych.

Działalność nierejestrowana

Nowym pojęciem jaki wprowadza Konstytucja Biznesu jest działalność nierejestrowana.

Prowadzone na mikro skalę działania nie będą uznawane za działalność gospodarczą do miesięcznej kwoty wynoszącej 50% stawki minimalnego wynagrodzenia. W teorii ma to rozwiązać kwestie sporadycznego handlu lub świadczenia drobnych usług.

Zmiany na przyszłość

Oczywiście to nie wszystkie założenia Konstytucji Biznesu, jednak należy pamiętać, że wiele z tych zapisów to dopiero projekty, które muszą jeszcze pozytywnie przejść przez proces legislacyjny i zostać zaakceptowane przez Sejm.  Środowiska biznesowe są w tej kwestii podzielone – z jednej strony doceniając fakt iż dostrzega się potrzebę zmian lecz z drugiej strony pozostając nieufne wobec wielkich zapowiedzi, które w praktyce mogą być praktycznie nie stosowane.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.