fbpx

Zakaz handlu w niedzielę – co musisz wiedzieć

zakaz-handlu-niedziele-musisz-wiedziec

Napisz: sekretariat@warido.com
lub zadzwoń: +48 537 726 726

Spis treści

Do sejmu trafił obywatelski projekt proponujący zawieszenie handlu w niedzielę

Przygotowane przez NSZZ „Solidarność”regulacje wzbudzały wiele kontrowersji w mijającym tygodniu zarówno po stronie polityków,  pracowników jak i grup pracodawców. Ponad 300 tysięcy  obywateli podpisało się pod projektem umożliwiając tym samym złożenie go drogą formalną do Sejmu i aprobując proponowane zmiany w prawie.

Ideą jak wskazują pomysłodawcy – jest umożliwienie osobom pracującym w niedzielę, głównie w sektorze handlowym – na spędzenie czasu z rodziną i odpoczynek. Zamknięcie tego dnia tygodnia galerii handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych ma przynieść poprawę jakości życia rodzinnego oraz podnosić wartości społeczne.

Wskazuje się również, że przeniosłoby to tego dnia część popytu z hipermarketów na małe lokalne sklepy – dając im możliwość pośredniego odbicia się  mikro-przedsiębiorców od znacznie większej konkurencji.

Za złamanie zakazu przewiduje się karę grzywny do nawet 2 lat pozbawienia wolności.

Reakcje na zakaz handlu

Reakcje różnych środowisk są jak łatwo zrozumieć – skrajne. Z jednej strony wskazuje się na potrzebę ochrony pracowników lecz z drugiej podnosi głosy iż obcięcie handlu o 1/7 spowoduje masowe zwolnienia w tym sektorze gospodarki.  Nie brakuje również głosów iż projekt ma charakter typowo ideologiczny o silnych cechach chrześcijańskich – co dodatkowo potwierdza zaangażowanie się Kościoła w jego wsparcie.

Podzielone jest również samo środowisko pracowników handlu, gdzie wiele osób obawia się utraty pracy i cięć w zatrudnieniu. Co warto zaznaczyć – wielu studentów studiów dziennych dorabia w weekendy wykonując proste prace, na które nie będzie zapotrzebowania po wejściu w życie ustawy.

Minister Finansów, Paweł Szałamacha zasugerował już na wstępie, aby zmiany były wprowadzane stopniowo, ograniczając się do 1 niedzieli w miesiącu aby móc ocenić skalę zmian w gospodarce.

Jak to wygląda na świecie

Spośród 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej jedynie 9 uchwaliło przepisy o zakazie handlu w niedzielę. Nie istnieją żadne odgórne przepisy prawne regulujące te kwestie – cała inicjatywa leży więc po stronie indywidualnych państw i ich preferencji.

Do krajów całkowicie lub częściowo ograniczających handel w niedziele i święta zaliczamy:

  • Niemcy,
  • Austrię,
  • Francję,
  • Grecję,
  • Holandię,
  • Luksemburg,
  • Węgry,
  • Belgię.

W większości mówimy więc o bogatych krajach o rozwiniętej gospodarce.

Kogo obejmą nowe przepisy?

Projekt ustawy definiuje placówki handlowe jako: „wszelkie obiekty, w których prowadzona jest sprzedaż towarów i wyrobów kupionych w celu ich odsprzedaży w formie m.in. sklepów, stoisk, straganów, hurtowni, składów materiałów budowlanych oraz domów wysyłkowych„. Doprecyzowano również kwestie związane z handlem na bazie licencji/franczyzy, bezpośrednim i obwoźnym.

Kto zostanie wyłączony spod tych przepisów?

  • sklepy, w których sprzedaż prowadzi wyłącznie właściciel,
  • stacje benzynowe,
  • sklepy firmowe przy piekarniach,
  • apteki,
  • kioski o powierzchni poniżej 50 m kw. (jeśli sprzedaż gazet wynosi min. 30% miesięcznego obrotu),
  • sklepy z pamiątkami, dewocjonaliami (jeśli ich sprzedaż wynosi min. 30% miesięcznego obrotu),
  • sklepy w hotelach,
  • sklepy w szpitalach i placówkach medycznych,
  • sklepy w obiektach kultury, edukacji i turystyki,
  • sklepy o powierzchni poniżej 25 m. kw. na lotniskach/dworcach/portach,
  • kwiaciarnie o powierzchni poniżej 50 m. kw.

Zakaz handlu w internecie

Projekt jest na tyle restrykcyjny, że zabrania również niedzielnego handlu w sieci. Zakaz miałby dotyczyć wszystkich serwisów internetowych oraz e-sklepów, których produkty nie powstają w ramach działalności produkcyjnej. Brak na tą chwilę konkretów, jak takie rozwiązanie miałoby zostać wdrożone w praktyce oraz być egzekwowane przez organy prawne.

Mówi się jednak o pomysłach aby zamówienia mógłby być składne w trybie tak jak dotychczas – a jedynie ich realizacja/przetwarzanie musiałoby odbywać się dopiero w poniedziałek.

 

ZOBACZ TEŻ:

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.