Spis treści
28 Lipca projekt ustawy o Prawie Działalności Gospodarczej został zatwierdzony na posiedzeniu Rządu.
Konstytucja dla firm to nic innego jak plan zmian w prawie przygotowywany od pewnego czasu przez Resort Gospodarki. Celem zmian jest w założeniu lepsza regulacja prawna podstawowych zagadnień związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w kraju. W projekcie pojawiają się zmiany dotyczące poszerzenia samej definicji tej formy aktywności biznesowej jak i zapisy zasady domniemania niewinności, „prawa do błędu” przedsiębiorcy oraz rozstrzygania interpretacji przepisów na jego korzyść.
Zmiana relacji na linii przedsiębiorca – administracja państwowa
Resort Gospodarki w procesie tworzenia nowych regulacji przyjął dwa kluczowe założenia, mające stanowić fundamenty nadchodzących zmian w prawie.
Pierwszym założeniem jest uznanie, że przedsiębiorca może podejmować dowolne działania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – z wyłączeniem tych, na które nie pozwala prawo lub są zabronione przez szczegółowe przepisy.
Drugim założeniem jest zasada domniemania uczciwości – która ma za zadanie ocieplenie kontaktów z urzędami, wprowadzać możliwość komunikacji, wyjaśnień i dialogu pomiędzy przedstawicielami organów państwowych a przedsiębiorcą.
Proste i przejrzyste zasady
Oczywiście to nie wszystko. Konstytucja przedsiębiorców zawierać będzie również szereg zasad prawnych skierowanych zarówno do przedsiębiorców jak i administracji. Wśród nich możemy znaleźć między innymi:
Prawo do błędu
W przypadku gdy zaistnieje sytuacja wymagająca wszczęcia postępowania administracyjnego – jeśli powodem jest uchybienie wynikające z niecelowego działania przedsiębiorcy, może on liczyć na łagodniejsze traktowania podczas toczącej się sprawy.
Zasadę domniemanej uczciwości
Pozwalająca na dialog i mediacje pomiędzy urzędem a przedsiębiorcą oraz wspomnianej interpretacji niejasnych przepisów na jego korzyść.
Zasadę proporcjonalności
Doboru metod i działań po stronie urzędu, których celem jest z jednej strony jest zabezpieczenie i ochrona interesu publicznego przy jednoczesnym poszanowaniu danej działalności gospodarczej. Wskazuje się głównie na minimalizację uciążliwości kontroli oraz wcześniejsze typowanie podmiotów, co do których są realne podejrzenia nieprawidłowości wymagających sprawdzenia.
Zasadę realnych terminów
Nakładająca na organy państwowe konieczność wyznaczania przedsiębiorcom dogodnych dla nich i co najważniejsze realnych do spełnienia terminów dostarczenia dokumentacji, udostępnienia informacji itp.
W obecnym trybie przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku.
Oferta Warido
Zarządzanie finansami Twojej firmy może być wyzwaniem, ale dzięki naszym usługom księgowym zyskasz spokój ducha i pewność, że wszystko jest w najlepszym porządku. Nasz zespół ekspertów oferuje pełne wsparcie, od prowadzenia ksiąg rachunkowych po optymalizację podatkową, co pozwala Ci skupić się na rozwijaniu swojej działalności.
Zaufaj profesjonalistom, którzy zadbają o każdy szczegół Twojej księgowości, dostosowując usługi do indywidualnych potrzeb i specyfiki branży. Nie ryzykuj błędów i niepotrzebnych kosztów – wybierz nasze usługi – księgowość, które zapewnią Ci stabilność finansową i przewagę na rynku.
Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nam.