Komisja Europejska przedstawiła nowy projekt zmian
Zakłada on ujednolicenie na terenie Unii Europejskiej modelu wynagradzania pracowników delegowanych do pracy na terenie innego kraju członkowskiego. Temat dotyczy blisko 2 mln obywateli, którzy każdego roku zajmują się czasową realizacją zadań dla swoich pracodawców na terytorium innego kraju.
Kim jest pracownik delegowany?
Jest to osoba, która przez pewien okres świadczy pracę na rzecz swojego pracodawcy na terenie innego kraju niż działalność jest zarejestrowana. Co naturalne, rodzi to pewne różnice w sposobie wynagradzania pracowników oraz przysługujących im praw np. minimalnego czasu wypoczynku.
O ile istnieją już w tej chwili przepisy reagujące część aspektów delegowania – nie obejmują one swoim zakresem wszystkich branż i typów działalności. Obecnie wynagrodzenie pracownika świadczącego pracę na terenie innego kraju nie musi wynieść więcej niż lokalna stawka płacy minimalnej – co ma wkrótce ulec zmianie.
Co zmieni się w przepisach?
Komisja Europejska zaproponowała aby zrównać wynagrodzenia pracowników zagranicznych z pensjami kraju świadczenia pracy i nie ograniczać ich wyłącznie do wysokości płacy minimalnej. Zastosowanie do tej reguły miałyby wszelkie dodatki, premie i bonusy przysługujące w systemie prawnym kraju docelowego. Przepisy delegacyjne objęłyby tym samym bez wyjątku wszystkie branże i sektory rynku.
To jednak nie koniec – nowe regulacje przewidują iż pracownik po 2-letnim okresie delegacji miałby nabyć pełne prawa pracy kraju docelowego. Komisja planuje również uporządkować kwestie związane z podwykonawstwem i otworzyć możliwość wymuszenia przez państwa członkowskie jednakowej płacy dla pracowników wykonawcy głównego jak i pracowników podwykonawcy.