Rząd przedstawił plany radykalnego zaostrzenia kar
Na konferencji, która odbyła się 6 lipca Premier wraz Ministrami Finansów oraz Sprawiedliwości zaprezentowała koncepcję zmian w prawie w celu walki z patologiami systemu podatkowego. Celem Państwa jest jednoczesna ochrona uczciwych płatników i piętnowanie tych uczestników systemu, którzy uchylają się od obowiązku podatkowego.
Według szacunków NIK budżet Państwa tylko w zeszłym roku stracił na nieuczciwych praktykach blisko 80 mld złotych.
Kara ma odstraszać
Ministrowe wskazali na częstą dysproporcje pomiędzy popełnionym przestępstwem skarbowym, korzyścią uzyskaną w ten sposób a karą nakładaną na podatnika w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Zdaniem autorów projektów zmian, kary mają mieć charakter głównie odstraszający i zapobiegać w ten sposób powstaniu nielegalnego procederu. Przeliczanie zysku w oparciu o ewentualną karę finansową nie ma takiego efektu psychologicznego jak perspektywa spędzenia kilku lat w więzieniu.
Czego będą dotyczyć zmiany?
- przewidziano kary od 5 do 25 lat więzienia za przestępstwa podatkowe,
- stworzone zostaną specjalne jednostki prokuratury do spraw podatkowych,
- śledztwa podatkowe będą mogły być nadzorowane przez Prokuraturę Krajową,
- wprowadza się procedury walki z handlem wirtualnymi fakturami,
- i inne…
Autorzy przewidują jednak pewne mechanizmy łagodzenia kar lub nawet jej kasacji w sytuacji, gdy przyłapany podatnik będzie współpracował z organami państwowymi.
Będą one mogły być zastosowany wobec tych sprawców, którzy ujawnią szczegółowe informacje na temat nielegalnego procederu, jego uczestników oraz zwróci budżetowi należną sumę pieniędzy.
Z dniem 1 sierpnia wejdą również w życie nowe przepisy podatkowe dotyczące obrotu paliwami płynnymi oraz klauzula o unikaniu opodatkowania.