Trwają prace nad powołaniem Pracowniczych Planów Kapitałowych mających zastąpić OFE
Wraz ze zbliżającą się likwidacją Otwartych Funduszy Emerytalnych zapowiedzianą przez Rząd – pojawia się co raz więcej informacji na temat obowiązkowych PPK. Szacuje się, że już od 2018 roku część firm i pracowników będzie zmuszona do wdrożenia nowego systemu i odprowadzania składek mających stanowić dodatkowy filar emerytalny.
Na tym etapie prac legislacyjnych pozostaje jeszcze wiele wątpliwości oraz niedomówień, które powodują niepokój wśród pracodawców.
PPK będą obowiązkowe
Według wstępnych założeń system obejmie wszystkich pracowników w wieku do 55 lat, chyba że oświadczą oni w formie indywidualnych wniosków, że w systemie uczestniczyć nie chcą. Co istotne – taka deklaracja nie będzie miała charakteru stałego i będzie wymagać cyklicznego odnowienia. Jeśli dokument nie wpłynie – uzna się, że pracownik akceptuje warunki i zostanie automatycznie przyłączony do PPK.
Zakłada się, że na wstępnym etapie wdrożenia PPK obejmą największych pracodawców aby wraz z upływem czasu integrować co raz mniejsze podmiotów.
Ile wyniesie składka PPK?
Koszt składki ma być dzielony pomiędzy pracodawcę i pracownika. Wartość ta według medialnych doniesień wyniesie:
- Koszt dla pracodawcy – 1,5% wynagrodzenia z możliwością zwiększenia do 4%,
- Koszt dla pracownika – 2% wynagrodzenia z możliwością zwiększenia do 4%.
Składki mają być zarządzane przez podmiot Państwowy a w dalszym etapie przez fundusze inwestycyjne.
Rząd planuje zachęcić pracowników do skorzystania z nowego systemu poprzez ufundowanie jednorazowo tak zwanej „składki powitalnej”, która wyniesie 250zł i ma być finansowana z budżetu. Gromadzone składki mają być również wyłączone z podstawy składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych.