fbpx

Doradca podatkowy a księgowy – jakie mają kompetencje?

doradca-podatkowy-a-ksiegowy-jakie-maja-kompetencje
Potrzebujesz wsparcia księgowego i doradcy podatkowego? Skorzystaj z pełnej obsługi już od 149 zł!

Napisz: sekretariat@warido.com
lub zadzwoń: +48 537 726 726

Spis treści

Doradca podatkowy a księgowy – jakie mają kompetencje?

Kompetentna księgowa w firmie to skarb. Poprowadzi księgi, wyliczy podatki i sporządzi sprawozdania finansowe. Jednak czasem konieczne jest wsparcie doradcy podatkowego. Zwłaszcza że przepisy w Polsce zmieniają się błyskawicznie, a dobry doradca pomoże przechylić je na naszą korzyść. Czym zajmuje się księgowa w firmie, a czym doradca podatkowy? Czy księgowej można zlecić usługi zarezerwowane dla doradców? Wyjaśniamy.

Doradca podatkowy a księgowy – różnice

Doradca podatkowy i księgowa lub księgowy to dwa różne zawody. Aby zajmować się doradztwem podatkowym, należy mieć kwalifikacje potwierdzone odpowiednimi uprawnieniami. Zgodnie z ustawą o doradztwie podatkowym uprawnione są osoby wpisane na listę doradców podatkowych. Co to jest za lista i jak można się na nią dostać? Jest to lista prowadzona przez Krajową Radę Doradców Podatkowych.

Żeby zostać na nią wpisanym trzeba mieć wyższe wykształcenie i zdać pozytywnie egzamin na doradcę. Bez egzaminu na listę mają szansę dostać się wyłącznie osoby ze stopniem naukowym doktora habilitowanego nauk prawnych lub nauk ekonomicznych w zakresie prawa finansowego lub finansów. Jak widać – poprzeczka postawiona jest wysoko.

Natomiast zawód księgowego nie jest od 2014 uregulowany prawnie. Do tego czasu wymagany był certyfikat księgowy, który można było uzyskać poprzez odpowiednie wykształcenie, staż pracy w księgowości i poprzez egzamin. W 2014 zmieniły się przepisy i księgowość może prowadzić praktycznie dowolna osoba. Oczywiście większość księgowych ma wykształcenie kierunkowe, pokończyło wiele kursów i cały czas się dokształca.

Jak może pomóc firmie księgowa?

Zakres obowiązków i kompetencji osób pracujących jako księgowe nie jest wymieniony wprost w żadnych przepisach. Z praktyki i ustaw o księgowości, rachunkowości wynika, że księgowi zajmują się:

  • prowadzeniem ksiąg rachunkowych,
  • rozliczaniem podatków i ZUS,
  • sporządzaniem sprawozdań finansowych,
  • wyceną aktywów i pasywów oraz ustalaniem wyniku finansowego,
  • gromadzeniem i przechowywaniem dokumentacji.

Z pomocy księgowej korzystamy, gdy chcemy, aby doświadczona osoba poprowadziła księgi i ewidencje, zadbała o poprawne rozliczenia z ZUS i US oraz dostarczyła odpowiednie dokumenty do urzędów zgodnie z obowiązującymi terminami. Ponadto wiele księgowych świadczy jednocześnie usługi kadrowo płacowe, ponieważ są biegłe w tych tematach.

Jak może pomóc firmie doradca podatkowy?

Natomiast kompetencje doradcy podatkowego są ściśle uregulowane. Ich zakres znajdziemy w art. 2 ust. 1 ustawy o doradztwie podatkowym. Zgodnie z jego brzmieniem doradca podatkowy może świadczyć usługi:

  • doradzania i wydawanie opinii z zakresu podatków,
  • prowadzenia ksiąg rachunkowych,
  • sporządzania zeznań i deklaracji podatkowych,
  • reprezentowania przed organami administracji publicznej,
  • wykonywania niezależnego audytu funkcji podatkowej.

Rzuca się w oczy pierwszy podpunkt, o doradztwie podatkowym. Czy to znaczy, że księgowa, która nie jest jednocześnie doradcą podatkowym, nie może doradzać? I tak, i nie. Ta kwestia jest dość niejasna.

Przepis mówi, że osoby świadczące czynności doradztwa podatkowego, muszą być wpisane na listę doradców podatkowych. Idąc tym tokiem myślenia, osoba, która nie znajduje się na liście, doradzać nie może. Istnieje jednak jedno „ale”. Ustawa nie precyzuje co, oznacza pojęcie „doradztwo”. Nad tematem pochyliło się Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, które dotarło do 152 wyroków sądowych potwierdzających, że określenie „doradzanie” w kontekście ustawy o doradztwie podatkowym nie jest jasno zdefiniowane.

W praktyce doradcy podatkowi wspierają firmę w tworzeniu strategii minimalizacji obciążenia podatkowego, pomagają w interpretacji przepisów. Mają oni także prawo reprezentować firmę w sporach z organami podatkowymi, wykonywać audyty podatkowe oraz przygotowywać opinie prawno-podatkowe. Ich wiedza jest nieoceniona przy rozważaniu strategicznych decyzji finansowych i optymalizacyjnych.

Księgowa czy doradca podatkowy – z kim warto współpracować?

Zawód księgowego jest merytorycznie powiązany z zawodem doradcy podatkowego i kategoryczne rozdzielenie czynności księgowych od czynności doradztwa podatkowego nie jest możliwe. Zatem kogo wybrać do współpracy? Najlepiej korzystać ze wsparcia obu specjalistów, zwłaszcza w większych przedsiębiorstwach. Rozumiemy jednak, że może to być zbyt duże obciążenie finansowe dla firmy.

W takim wypadku warto na stałe współpracować z księgową, a doradcą podatkowym wspierać się w istotnych momentach dla firmy. Chodzi tutaj o okres, kiedy przedsiębiorstwo osiąga nadspodziewanie duże zyski lub notuje stratę. Profesjonalny doradca podatkowy przeanalizuje dotychczasowe działania i zaproponuje korzystne rozwiązania.

Ponadto pomoc doradcy przyda się, gdy właściciel firmy staje przed koniecznością podjęcia strategicznej decyzji, a także w przypadku działań i transakcji, które mogą wpłynąć na stan zobowiązań i ulg podatkowych firmy. 

Autor treści: Justyna Czerwińska

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.