Spis treści
Jak wygląda rejestracja działalności gospodarczej online?
Chcesz założyć firmę? Aktualnie możesz to zrobić przez Internet, osobiście w urzędzie miasta albo gminy lub listownie (z poświadczeniem notarialnym). Wkrótce zapewne się to zmieni – rząd ma w planach zmianę polegającą na tym, że rejestracja jednoosobowej działalności będzie możliwa tylko online.
Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o CEiDG i punkcie informacji dla przedsiębiorcy oraz niektórych innych ustaw rejestracja firmy wyłącznie przez Internet miała wejść w życie od 1 października 2024. Nowelizacja utknęła w procesie legislacyjnym, ale nie mamy wątpliwości, że prędzej czy później założenie działalności online stanie się faktem. Rozwiązanie to ma być oczekiwanym następstwem postępującej elektronizacji usług publicznych. W 2023 63% wniosków o rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej wysłano internetowo. Jeżeli Ty też chcesz założyć firmę przez Internet, z naszego artykułu dowiesz się, jak to zrobić krok po kroku.
Jak założyć własną firmę jednoosobową?
Rejestracja firmy online przebiega na stronie https://www.biznes.gov.pl/pl z wykorzystaniem kreatora pytań. Jako przyszły przedsiębiorca nie musisz wypełniać typowego formularza, ale odpowiadać na pytania. Na podstawie odpowiedzi system wygeneruje wypełniony wniosek. Do podpisania i przesłania wniosku musisz posiadać Profil Zaufany (dostępny też przez bankowość internetową) lub Podpis Elektroniczny.
Zakładanie firmy online przez kreator jest proste i intuicyjne. Odpowiedzi na wszystkie pytania nie powinny zająć Ci więcej niż 30 minut. Jednak zanim zabierzesz się za wypełnianie wniosku, musisz podjąć kilka decyzji. Będą Ci one potrzebne do pracy z kreatorem.
- Nazwa firmy – nazwa jednoosobowej działalność gospodarczej musi zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy, do nazwy możesz dodać też dowolne elementy. Twoja firma może zatem nazywać się Jan Nowak, Usługi informatyczne Jan Nowak lub Jan Nowak Perłowy Sad.
- Określ PKD – w kreatorze musisz wskazać jedno główne PKD swojej działalności oraz możesz wskazać nieograniczoną liczbę dodatkowych kodów PKD, definiujących Twoją poboczną działalność.
- Data rozpoczęcia działalności – intuicyjnie większość przyszłych przedsiębiorców zakłada, że dzień rozpoczęcia działalności to dzień złożenia wniosku do CEIDG. Tak może być, ale nie musi. W formularzu możesz wskazać dowolny przyszły termin rozpoczęcia działalności. Od tej daty obejmą Cię obowiązki i przywileje związane z prowadzeniem własnej działalności.
UWAGA! Jeśli planujesz skorzystać z ulgi na start, jako datę rozpoczęcia działalności warto wskazać 2. lub dowolny kolejny dzień miesiąca. Zyskasz wtedy dodatkowo miesiąc ulgi więcej. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skontaktuj się z nami. |
Co trzeba wiedzieć, zakładając działalność przez Internet?
Twoim obowiązkiem jako przedsiębiorcy jest zgłoszenie siebie (i ewentualnie członków Twojej rodziny) do ubezpieczeń ZUS oraz wybranie i zgłoszenie do Urzędu Skarbowego formy opodatkowania.
Obu czynności możesz dokonać w kreatorze przy okazji wypełniania wniosku o rejestrację firmy.
Jeżeli jednak wolisz się wstrzymać ze zgłoszeniami, musisz wiedzieć, że:
- masz obowiązek zgłosić się do ZUS w ciągu 7 dni od zarejestrowania swojej firmy – możesz to zrobić samodzielnie lub przez biuro rachunkowe,
- masz obowiązek zgłosić do US wybraną formę opodatkowania do dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągniesz przychód; jeżeli tego nie zrobisz, z mocy przepisów będą Cię obowiązywały zasady ogólne.
Krótko mówiąc – zgłoszenia do ZUS i US i tak nie unikniesz, a z wygody lepiej zrobić to przy okazji wypełniania wniosku o rejestrację firmy i mieć to „z głowy”.
Założenie działalności gospodarczej krok po kroku – instrukcja
Internetowy wniosek o założenie firmy złożysz na stronie https://www.biznes.gov.pl/pl .Po wejściu w witrynę kliknij banner Zarejestruj firmę i postępuj zgodnie z instrukcją poniżej.
- Kliknij Rozpocznij a następnie Zaloguj się do Konta Przedsiębiorcy.
- Zaloguj się przy użyciu Profilu Zaufanego, bankowości elektronicznej, aplikacji mObywatel lub e-Dowodu.
- Zapoznaj się z informacjami na temat kreatora wniosków do CEiDG i kliknij
- Wypełnij i zaznacz pola dotyczące danych wnioskodawcy, czyli Twoich. Kreator poprosi Cię o podanie danych identyfikacyjnych, nr PESEL i NIP (jeżeli masz nadany) i wspólności majątkowej. Wybierz
- Wpisz swój adres zamieszkania.
- Wpisz nazwę swojej firmy i nazwę skróconą. Nazwa skrócona może być taka sama nazwa „pełna”. Nazwa skrócona może być potrzebna w kontaktach z ZUS-em (w niektórych formularzach trzeba podać nazwę skróconą przedsiębiorstwa). Jeżeli obawiasz się, że zapomnisz swojej nazwy skróconej, powiel nazwę „pełną” – problem rozwiązany. Kliknij
- Wprowadź datę rozpoczęcia działalności (pamiętaj, że może być przyszła), liczbę pracowników i zaznacz, czy masz REGON. W tym oknie opcjonalnie możesz podać dane kontaktowe do siebie. Jeżeli się na to zdecydujesz, rekomendujemy zaznaczenie na dole, że nie zgadzasz się na udostępnienie danych w rejestrze CEiDG. Dzięki temu Twoje dane kontaktowe będą znane tylko urzędowi i nie narazisz się na niechciane telefony np. od telemarketerów. Wybierz
- Zaznacz kody PKD odpowiadające usługom, które zamierzasz świadczyć. Pamiętaj, że nie grozi Ci żadna kara, jeżeli wybierzesz jakiś kod, ale praktyka pokaże, że nie będziesz świadczył usług z tej branży. Kliknij
- Dodaj adres do doręczeń i wybierz
- Następnie określ miejsce wykonywania działalności gospodarczej.
- Zaznacz, gdzie będziesz ubezpieczony (ZUS lub KRUS), a jako datę powstania obowiązku podaj datę rozpoczęcia działalności gospodarczej.
- Wybierz swój Urząd Skarbowy (właściwy ze względu na miejsce zamieszkania) i kliknij
- Określ, kto będzie prowadził Twoją księgowość (samodzielnie lub biuro rachunkowe) i podaj adres fizycznego przechowywania dokumentacji. Jeżeli Twoja księgowość jest online, nie wpisuj adresu biura. Najlepiej dopytaj swoją księgową, jaki adres będzie zasadny w Twoim przypadku. Kliknij
- Główna część wniosku jest już gotowa i właściwie możesz wysłać go do CEiDG, zaznaczając Chcę zakończyć wniosek i wysłać CEiDG. Kreator daje Ci jednak możliwość (poprzez wybranie Chcę kontynuować i uzupełnić dodatkowe dane) wygenerowania zgłoszeń do ZUS i US.
- W przypadku wybrania tej drugiej opcji zaznacz Tak przy pytaniu o zgłoszenie do ZUS i wybierz formularz ZUS ZZA, jeżeli przysługuje Ci ulga na start.
- W następnym kroku zaznacz preferencje, które Cię dotyczą (czyli np. ulga na start), czy masz prawo do renty/emerytury, orzeczenie o niepełnosprawności.
- Następnie wybierz swój oddział NFZ, wpisz swój adres zameldowania, do koresponecji i kliknij
- Otworzy się część kreatora dotycząca podatków. Jeżeli chcesz złożyć oświadczenie o formie opodatkowania, zaznacz Chcę złożyć teraz.
- Zaznacz wybraną formę opodatkowania, kliknij Dalej i złóż zawiadomienie o księgach rachunkowych. Bardzo ważne – jeżeli dopiero zaczynasz działalność w formie jednoosobowej, na 99% powinieneś zaznaczyć, że NIE prowadzisz ksiąg rachunkowych. Księgi rachunkowe to oficjalna nazwa tzw. pełnej księgowości i zobligowane są do niej JDG, których przychody roczne przekraczają 2 mln euro. Początkujący przedsiębiorcy, do których się zaliczasz, w 99% prowadzą uproszczoną księgowość (to nie jest to samo, co księgi rachunkowe).
- W kolejnych krokach opcjonalnie możesz dodać numer rachunku firmowego, do zwrotu podatku oraz wyznaczyć pełnomocników wraz z zakresem pełnomocnictwa.
- Później zostaje Ci tylko złożenie oświadczenia, że nie masz żadnych zakazów prowadzenia działalności.
- Następnie określ, czy chcesz od razu zawiesić działalność (jeżeli chcesz ją rozpocząć, to zaznacz oczywiście Nie) i potwierdź dane urzędu procedującego wniosek (Ministerstwo Rozwoju i Technologii).
- Teraz możesz jeszcze sprawdzić swój wniosek w Podsumowaniu. Jeżeli wszystko się zgadza, podpisz go Podpisem Zaufanym i wyślij.
Tyle kroków dzieli Cię od zarejestrowania jednoosobowej działalności gospodarczej. Zdajemy sobie sprawę, że niektóre punkty mogą budzić Twoje wątpliwości – zawsze możesz się skontaktować z naszym biurem rachunkowym. Podpowiemy Ci co zaznaczyć w Twoim przypadku lub wypełnimy wniosek za Ciebie. Założenia firmy online trwa (od momentu przesłania wniosku) od 1 do 3-4 dni roboczych.
Ile kosztuje założenie firmy przez Internet?
Aktualnie rejestracja firmy w CEiDG, zgłoszenia do ZUS i US są całkowicie bezpłatne. W tej kwestii projekt ustawy nie zapowiada zmian, więc założenie firmy pozostanie darmowe.
Autor treści: Justyna Czerwińska
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.