fbpx

Śmierć przedsiębiorcy a zobowiązania podatkowe

smierc-przedsiebiorcy-a-zobowiazania-podatkowe
Jednym z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy jest konieczność opłacania zaliczek na podatek z tytułu osiąganego w trakcie roku podatkowego przychodu. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, kto jest zobligowany do uregulowania ostatniej zaliczki należnej za miesiąc, w którym miała miejsce śmierć przedsiębiorcy.

Napisz: sekretariat@warido.com
lub zadzwoń: +48 537 726 726

Spis treści

Jednym z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy jest konieczność opłacania zaliczek na podatek z tytułu osiąganego w trakcie roku podatkowego przychodu. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, kto jest zobligowany do uregulowania ostatniej zaliczki należnej za miesiąc, w którym miała miejsce śmierć przedsiębiorcy.

Śmierć przedsiębiorcy a zasady sukcesji praw oraz obowiązków spadkobierców

Elementem koniecznym, na który należy zwrócić uwagę w kontekście analizowanego zagadnienia, jest zbiór przepisów Ordynacji podatkowej dotyczący następstwa prawnego. Z treści art. 97 Ordynacji podatkowej wynika, że spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Ponadto, jeżeli na podstawie przepisów prawa podatkowego spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek.

Jeśli ustanowiono zarząd sukcesyjny, to przedsiębiorstwo w spadku wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie odrębnych ustaw.

Sukcesja podatkowa a zarząd sukcesyjny

W przypadku śmierci przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą, sukcesja podatkowa jest uzależniona od tego, czy ustanowiono zarząd sukcesyjny. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, to sukcesorem na mocy przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa jest przedsiębiorstwo w spadku. Prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego powstałe za życia spadkodawcy wykonuje w tym przypadku zarządca sukcesyjny.

Niemniej jednak zarządca sukcesyjny nie ma obowiązku złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy, w którym przedsiębiorca osiągał przychody z prowadzonej działalności. Obowiązek ten miał charakter niemajątkowy i dotyczył wyłącznie osoby podatnika.

Obowiązek opłacania zaliczek na podatek w trakcie roku

Jednym z podstawowych obowiązków spoczywających na podatnikach prowadzących działalność gospodarczą jest konieczność opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy. Zaliczki miesięczne od dochodów wymienionych w ust. 1 wpłaca się w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Istnieje również możliwość wyboru zaliczek kwartalnych. W takim przypadku zaliczki kwartalne podatnicy wpłacają w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego.

Przedsiębiorstwo w spadku a zaliczki na podatek

Przedsiębiorstwo w spadku ma obowiązek opłacania zaliczek na podatek od dochodów z działalności gospodarczej, przy czym powinność ta powstaje od momentu powstania przedsiębiorstwa w spadku, czyli po śmierci przedsiębiorcy. Art. 7a Ordynacji podatkowej stanowi, że prawa i obowiązki podatnika oraz płatnika będącego przedsiębiorstwem w spadku wykonuje zarządca sukcesyjny.

Przedsiębiorstwo w spadku jest podatnikiem z tytułu dochodów osiąganych w okresie od otwarcia spadku, czyli od śmierci przedsiębiorcy. W przypadku ustanowienia zarządu sukcesyjnego, przedsiębiorstwo w spadku oblicza pierwszą zaliczkę na podatek za miesiąc lub kwartał, w którym ustanowiono zarząd sukcesyjny, uwzględniając przy jej obliczeniu dochody osiągnięte od dnia otwarcia spadku.

Śmierć przedsiębiorcy a opłacenie zaliczki w imieniu zmarłego

Zmarły przedsiębiorca jest osobnym podatnikiem względem spadkobierców czy przedsiębiorstwa w spadku. To oznacza, że za okres przed śmiercią podatnika nie ma podmiotu zobowiązanego do opłacenia zaliczki na podatek. W takich przypadkach organ podatkowy wydaje decyzję określającą zakres odpowiedzialności spadkobierców oraz wysokość zobowiązania podatkowego.

Podsumowanie

Śmierć przedsiębiorcy rodzi wiele kwestii związanych z sukcesją praw i obowiązków podatkowych. Spadkobiercy przejmują majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy, a jeśli ustanowiono zarząd sukcesyjny, przedsiębiorstwo w spadku przejmuje obowiązki podatkowe zmarłego przedsiębiorcy. Obowiązek opłacania zaliczek na podatek przechodzi na przedsiębiorstwo w spadku, natomiast odpowiedzialność za zaległe zobowiązania podatkowe zmarłego przedsiębiorcy ustala organ podatkowy. Śledzenie aktualnych przepisów i właściwe zarządzanie sprawami podatkowymi jest kluczowe dla uniknięcia problemów prawnych i finansowych.

Zastanawiasz się, jak skutecznie zarządzać księgowością w przypadku sukcesji przedsiębiorstwa? Nasze biuro rachunkowe oferuje kompleksowe usługi księgowe, które pomogą Ci w każdej sytuacji. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalne wsparcie!

Autor treści: Katarzyna Wilk

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.