Spis treści
Od 1 stycznia 2013 zaczęła obowiązywać nowa umowa między Polską a Czechami o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jakie są istotne zmiany? Główne zmiany to …
Autor treści: dr inż. Aleksander Wala
- Nowa definicja zakładu
- 5% od dywidend – dotychczas było 5% lub 10% w zależności od posiadanych udziałów
- Możliwość korekty przy cenach transferowych
- Likwidacja tax sparing sukcesywnie likwidowana przez polskę w kolejnych umowach
Nowa definicja zakładu obejmuje tzw. zakład usługowy czyli coś czego do tej pory nie było. Zakład usługowy powstaje z chwilą kiedy świadczenie usług doradczych i menadżerskich przekroczy okres 6 miesięcy pracownikami swoimi lub wynajętymi.
Od dnia 1 stycznia mamy 5% opodatkowanie dywidend wypłacanych spółkom matkom położonym w czechach przez polskie podmioty a także matce polskiej wypłacanej przez polskie podmioty. Warto tutaj jednak zauważyć, iż pierwszeństwo można zastosować z przepisów polskich gdzie niejednokrotnie zasady te są bardziej korzystne niż w umowach międzynarodowych.
Współpraca z biurem rachunkowym może pomóc przedsiębiorcom w prawidłowym zastosowaniu nowych przepisów, aby uniknąć problemów związanych z podwójnym opodatkowaniem oraz cenami transferowymi.
W przypadku niekorzystnego potraktowania podatnika co do cen transferowych taki podatnik, któremu z uwagi na stwierdzone błędy w cenach transferowych dokonano korekty kosztu może doprowadzić do korekty u swojego podmiotu powiązanego i w ramach grupy otrzymać tak naprawde sytuację neutralną lub prawie neutralną. Należy jednak pamiętać o zastosowaniu różnych stawek podatkowych w różnych krajach stąd nawet przy potencjalnej neutralności do takiej neutralności nie dochodzi.
Skorzystanie z usług doradca podatkowy online może być kluczowe dla przedsiębiorców działających w różnych krajach, którzy chcą zminimalizować ryzyko związane z różnicami w stawkach podatkowych i regulacjach.
Klauzule tax sparring są sukcesywnie likwidowane z kolejnymi krajami przez Ministerstwo Finansów RP. Tax sparring polegało na zasadzie iż w jednym z krajów można było odliczyć podatek należny w drugim kraju ale… niekoniecznie zapłacony … czyli naliczony ale np. niezapłacony. Takie klauzule z Czechami nie były często wykorzystywane (były np. bardzo popularne z Cyprem). Aktualnie taka konstrukcja jest już niemożliwa więc efektywny spadek opodatkowania nie wystąpi.
ZOBACZ TEŻ:
- Księgowość fundacji rodzinnych – jak zarządzać podatkami?
- Płaca minimalna w 2024 roku – co powinieneś wiedzieć?
- Kreatywna księgowość, czyli jak spółki zawyżają zyski?
Oferta Warido
Potrzebujesz wsparcia księgowego?
- Zadzwoń: +48 537 726 726
- Napisz: sekretariat@warido.com
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.