Zaznacz stronę

W ostatnim wpisie nasze biuro rachunkowe przygotowało najczęstsze przyczyny, które popychają przedsiębiorców do decyzji o zmianie nazwy firmy. Możesz o nich przeczytaj w tym artykule „Zmiana nazwy firmy – czy warto?”.

Każda firma musi mieć nazwę, bo bez niej nie da się zarejestrować firmy. Musi spełniać określone warunki, ale nazwa nie musi być ustanawiania raz na zawsze. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej konieczne jest umieszczenie w nazwie firmy imienia i nazwiska przedsiębiorcy. W przypadku braku tych danych, Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej nie zarejestruje firmy. Sprawdź, jakie należy spełnić obowiązki przy zmianie na nową nazwę firmy.  

Nazwa firmy – elementy 

Jednym z elementów nazwy firmy jednoosobowej jest imię i nazwisko właściciela, a w przypadku spółki cywilnej będzie to imię i nazwisko każdego wspólnika. Nie oznacza to jednak, że nazwa firmy nie może zawierać innych elementów, takich jak pseudonimy czy hasła związane z rodzajem prowadzonej działalności. CEIDG pozwala na umieszczenie w nazwach firm dodatkowych danych takich jak:  

  • nazwa wskazująca na profil firmy,  
  • pseudonim,  
  • dowolne wybrane elementy. 

Nowa nazwa firmy a CEIDG 

Zmiany nazw firm należy zgłaszać do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zgłoszenie następuje za pośrednictwem aplikacji CEIDG-1 w terminie 7 dni od dokonania zmiany urzędu gminy lub miasta. Zgodnie z art. 12 uts. 1 ustawy o Centralnej Ewidencji Przedsiębiorców oraz Punktach Informacji Gospodarczej, zgłoszenie na wniosku CEIDG-1 jest jednocześnie zawiadomieniem do Urzędu Skarbowego, Urzędu Statystycznego, ZUSu i KRUSu, 

Nowa nazwa firmy 

Zgodnie z trendami marketingowymi nowa nazwa firmy powinna być krótka i jasna. Nie daje to żadnych gwarancji, ale zwiększa szanse, że potencjalni klienci ją zapamiętają. Najpopularniejsze nazwy mają około pięciu znaków. Zaprojektowanie z nich logo czy sloganu jest stosunkowo łatwe. Jednak w tym przypadku znalezienie darmowej domeny internetowej może być kłopotliwe. 

Nowa nazwa firmy a faktury wystawiane przed i po  

Przy zmianie nazwy firmy w procesie biznesowym, warto, aby przedsiębiorca pomyślał o poprawieniu wystawionych wcześniej fakturach. Otóż należy pamiętać, że faktur sprzedaży wystawionych przed zmianą nazwy firmy nie należy korygować, zwykle najważniejszymi i wymaganymi elementami nazwy są imię i nazwisko przedsiębiorcy, na którym widnieje faktura. Zmieniać można tylko dodatkowe frazy w nazwie. Natomiast w przypadku sprzedaży i fakturowania po zmianie nazwy firmy, przedsiębiorca jest zobowiązany do umieszczenia na fakturze zaktualizowanej nazwy. Podatnicy powinni również pamiętać o powiadomieniu swoich kontrahentów o zmianie nazwy firmy. Ma to znaczenie dla poprawności otrzymanej faktury zakupu. Powinny zawierać informacje zgodne z obowiązującymi przepisami. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, w której podatnik otrzyma fakturę z poprzednią nazwą firmy, należy wystawić notę korygującą albo skontaktować się z kontrahentem i poprosić o wystawienie faktury korygującej dane. 

Podsumowując, zmianę na nową nazwę firmy można dokonać w każdym czasie, należy jednak pamiętać, że nazwa musi spełniać określone wymagania i zostać zgłoszona do CEIDG w wyznaczonym terminie. 

Biuro rachunkowe

Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą biura rachunkowego, które „trzyma rękę na pulsie” i dba o to by ich klienci byli na bieżąco poinformowani o zmianach w przepisach to zapraszamy do zakładki „Wycena usług” – przygotujemy Państwu indywidualną ofertę.

WARIDO – biuro rachunkowe Wodzisław Śląski | biuro rachunkowe Żory | biuro rachunkowe Radlin | biuro rachunkowe Jastrzębie Zdrój | biuro rachunkowe Racibórz  | biuro rachunkowe Katowice  |  biuro rachunkowe Pszczyna  |  biuro rachunkowe Bielsko Biała biuro rachunkowe Rydułtowy biuro rachunkowe Czerwionka-Leszczyny

 

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Call Now Button