Kontrole skarbowe w 2019 roku w liczbach – jaką skuteczność miała skarbówka?

kontrole skarbowe 2019

Urzędy skarbowe w 2019 roku wykonały o ok. 20% mniej kontroli niż w 2018 roku, ale procent kontroli skarbowych zakończonych wykryciem nieprawidłowości okazuje się być większy niż miało to mieć miejsce w 2018 roku. Z kolei wpływy do budżetu okazały się być w 2019 roku mniejsze niż w 2018 o aż 485 mln PLN. Takie dane DGP otrzymał od Ministerstwa Finansów. Jakie można z tego wyciągnąć wnioski?

Większa skuteczność urzędów skarbowych

Na większą skuteczność wykrywania nieprawidłowości przez urzędy skarbowe niewątpliwie miała wpływ duża cyfryzacja i digitalizacja danych przesyłanych do urzędów skarbowych przez przedsiębiorców. Urzędy skarbowe mają dzięki temu możliwość szybszej weryfikacji i kontroli zgodności deklaracji podatkowych z rzeczywistymi przychodami i kosztami przedsiębiorstwa, które są widoczne w JPK_VAT. Kontrole są wszczynane po już wstępnym wykryciu nieprawidłowości – stąd też większa skuteczność.

Kontrole podatkowe 2019 w liczbach

Jak wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów dla DGP wpływy do budżetu państwa w 2019 roku z tytułu wykrytych nieprawidłowości przez urzędy skarbowe zmalały o 485 mln PLN w porównaniu do 2018 roku i wyniosły niecałe 4 mld zł.

Urzędy skarbowe w 2019 roku przeprowadziły o 4700 mniej kontroli niż w 2018 roku, czyli 20 tys. W porównaniu z rokiem 2016 jest to aż o 18 tysięcy mniej kontroli, czyli ilość kontroli w przeciągu 3 lat zmniejszyła się o niemal 50%.

Skarbówka może za to pochwalić się poprawionym wskaźnikiem skuteczności kontroli – w 2019 roku wyniósł on aż 94%, czyli tylko 6% kontroli zakończyło się brakiem wykrycia nieprawidłowości po stronie podatnika. Dla porównania w 2018 roku było to 90%, czyli tylko co dziesiąta firma okazała się nieskazitelnie czysta pod lupą skarbówki.

Zwracamy tutaj uwagę, że powyższa skuteczność jest uśredniona dla wszystkich urzędów skarbowych w Polsce (mamy ich 400). W 81 urzędach skuteczność wyniosła 100%, czyli każda kontrola kończyła się wykryciem nieprawidłowości.

W 2019 roku jedna skutecznie przeprowadzona kontrola (zakończona ustaleniami) zasilała budżet o średnio 208,6 tys. zł. Najlepsze w tej kategorii okazały się warszawskie urzędy skarbowe, których działania zasilały średnio budżet o 539 tys. zł z każdej przeprowadzonej skutecznie kontroli. Łącznie o 1,6 mld zł.

Wzrost liczby podatników a zatrudnienie w skarbówce

W 2019 roku odnotowano kolejny wzrost liczby podatników – było ich około 20,07 mln, w 2018 roku 18,97 mln, a w 2017 roku 18,13 mln.

Pracowników skarbówki natomiast w 2019 roku było 35 tys., w 2018 roku 34,5 tys., a w 2017 roku 35,2 tys. Oznacza to, że wzrost liczby podatników nie idzie w parze ze wzrostem ilości zatrudnionych w urzędach skarbowych – jest to z pewnością związane z informatyzacją, cyfryzacją i digitalizacją danych w urzędach skarbowych.

Newsletter

Zachęcamy do zapisu do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco!

 

 

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej