Kontrole skarbowe w 2019 roku w liczbach – jaką skuteczność miała skarbówka?

kontrole skarbowe 2019

Urzędy skarbowe w 2019 roku wykonały o ok. 20% mniej kontroli niż w 2018 roku, ale procent kontroli skarbowych zakończonych wykryciem nieprawidłowości okazuje się być większy niż miało to mieć miejsce w 2018 roku. Z kolei wpływy do budżetu okazały się być w 2019 roku mniejsze niż w 2018 o aż 485 mln PLN. Takie dane DGP otrzymał od Ministerstwa Finansów. Jakie można z tego wyciągnąć wnioski?

Większa skuteczność urzędów skarbowych

Na większą skuteczność wykrywania nieprawidłowości przez urzędy skarbowe niewątpliwie miała wpływ duża cyfryzacja i digitalizacja danych przesyłanych do urzędów skarbowych przez przedsiębiorców. Urzędy skarbowe mają dzięki temu możliwość szybszej weryfikacji i kontroli zgodności deklaracji podatkowych z rzeczywistymi przychodami i kosztami przedsiębiorstwa, które są widoczne w JPK_VAT. Kontrole są wszczynane po już wstępnym wykryciu nieprawidłowości – stąd też większa skuteczność.

Kontrole podatkowe 2019 w liczbach

Jak wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów dla DGP wpływy do budżetu państwa w 2019 roku z tytułu wykrytych nieprawidłowości przez urzędy skarbowe zmalały o 485 mln PLN w porównaniu do 2018 roku i wyniosły niecałe 4 mld zł.

Urzędy skarbowe w 2019 roku przeprowadziły o 4700 mniej kontroli niż w 2018 roku, czyli 20 tys. W porównaniu z rokiem 2016 jest to aż o 18 tysięcy mniej kontroli, czyli ilość kontroli w przeciągu 3 lat zmniejszyła się o niemal 50%.

Skarbówka może za to pochwalić się poprawionym wskaźnikiem skuteczności kontroli – w 2019 roku wyniósł on aż 94%, czyli tylko 6% kontroli zakończyło się brakiem wykrycia nieprawidłowości po stronie podatnika. Dla porównania w 2018 roku było to 90%, czyli tylko co dziesiąta firma okazała się nieskazitelnie czysta pod lupą skarbówki.

Zwracamy tutaj uwagę, że powyższa skuteczność jest uśredniona dla wszystkich urzędów skarbowych w Polsce (mamy ich 400). W 81 urzędach skuteczność wyniosła 100%, czyli każda kontrola kończyła się wykryciem nieprawidłowości.

W 2019 roku jedna skutecznie przeprowadzona kontrola (zakończona ustaleniami) zasilała budżet o średnio 208,6 tys. zł. Najlepsze w tej kategorii okazały się warszawskie urzędy skarbowe, których działania zasilały średnio budżet o 539 tys. zł z każdej przeprowadzonej skutecznie kontroli. Łącznie o 1,6 mld zł.

Wzrost liczby podatników a zatrudnienie w skarbówce

W 2019 roku odnotowano kolejny wzrost liczby podatników – było ich około 20,07 mln, w 2018 roku 18,97 mln, a w 2017 roku 18,13 mln.

Pracowników skarbówki natomiast w 2019 roku było 35 tys., w 2018 roku 34,5 tys., a w 2017 roku 35,2 tys. Oznacza to, że wzrost liczby podatników nie idzie w parze ze wzrostem ilości zatrudnionych w urzędach skarbowych – jest to z pewnością związane z informatyzacją, cyfryzacją i digitalizacją danych w urzędach skarbowych.

Newsletter

Zachęcamy do zapisu do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco!

 

 

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.