fbpx

Czy od prezentów świątecznych odprowadza się PIT i składki ZUS?

podatek dochodowy i zus od prezentów

Czy prezenty bożonarodzeniowe dla pracowników są objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Czy przekazane pracownikom prezenty podlegają składkom ZUS? Udzielenie odpowiedzi na to pytanie dla osoby niezajmującej się sprawami kadrowo-płacowymi na co dzień może okazać się bardziej problematyczne niż mogłoby się wydawać, gdyż odpowiedź zależy między innymi od tego, którymi środkami prezenty są finansowane, a także od ich wartości.

Prezenty dla pracowników a podatek dochodowy
od osób fizycznych (PIT)

Kwestia opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych prezentów bożonarodzeniowych jest uwarunkowana źródłem finansowania tych prezentów, a także ich wartości. Oznacza to, że w określonych warunkach nie mamy obowiązku odprowadzenia podatku dochodowego.

Kiedy nie mamy obowiązku odprowadzić podatku dochodowego od zakupionych prezentów?

Podstawowym warunkiem jest źródło finansowania. Jeśli upominki są zakupione ze środków obrotowych to zawsze będą one podlegać obowiązkowi opodatkowania PIT.

Jeśli natomiast prezenty są zakupione ze środków ZFŚS, ich wartość nie przekracza 1000,00 PLN, wartość prezentu jest uwarunkowana wysokością dochodu oraz dany pracownik nie otrzymał przez cały rok podatkowy żadnych innych świadczeń z tego funduszu to obowiązek opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie wystąpi – jest to określone w ustawie o podatku dochodowym.

UWAGA – jeżeli przedmiotem prezentu są wszelkiego rodzaju bony (oprócz kart przed-płaconych) to niezależnie od ich wartości, a także od źródła finansowania podlegają one obowiązkowemu podatkowi dochodowemu.

Prezenty świąteczne dla pracowników a składki ZUS

Prezenty świąteczne (nawet bony), które zostały sfinansowane ze środków ZFŚS, niezależnie od ich wartości nie podlegają składkom ZUS. Jeśli natomiast prezenty są finansowane ze środków obrotowych to sprawa jest prostsza, ale mniej korzystna, gdyż każdorazowo będą one podlegać składkom ZUS.

Podsumowanie

Zdecydowana większość pracodawców decyduje się na różnego rodzaju upominki dla swoich pracowników z okazji świąt. Warto być świadomym konsekwencji podatkowych, a także powstania zobowiązań publicznoprawnych przed dokonaniem zakupu prezentów świątecznych – później będzie już za późno.

Należy również poinformować o tego rodzaju akcjach świątecznych swoje działy kadrowo-płacowe lub firmy outsourcingu kadrowo-płacowego, które świadczą dla naszej firmy usługi kadrowo-płacowe.

Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

ujemna-marza-w-uslugach-turystyki

Ujemna marża w usługach turystyki

Prowadzisz biuro turystyczne i zdarza się, że musisz dokładać do interesu? Takie sytuacje mają miejsce, gdy np. wycieczkę wykupi niespodziewanie mało osób i jej całościowy koszt będzie wyższy niż pozyskane środki. Na szczęście ustawa o VAT daje Ci furtkę w postaci uwzględnienia marży ujemnej przy rozliczaniu VAT. Dzięki temu nie zapłacisz podatku za usługi, które przyniosły Ci stratę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest marża ujemna w turystyce i jak pomoże Ci zachować płynność finansową.

Czytaj więcej »
umorzenie-zaleglosci-zus-jak-zlozyc-wniosek

Umorzenie zaległości ZUS – jak złożyć wniosek

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnej pomocy lekarskiej w przychodniach i szpitalach. Jest niezbędne do darmowego korzystania ze wszystkich świadczeń z NFZ.

Prowadzisz działalność gospodarczą, a ktoś z Twojej rodziny nie jest ubezpieczony? Możesz go zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wiąże się to z koniecznością opłacania podwójnej składki. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, kogo z rodziny możesz dopisać do ubezpieczenia i jak to zrobić.

Czytaj więcej »
zaswiadczenie-o-przychodzie-a-zasilek-przedemerytalny

Urlop po ukończeniu studiów – ile dni się należy?

Zatrudniasz pracownika, który jednocześnie studiuje i wkrótce zakończy edukację? Pamiętaj, żeby po ukończeniu studiów wyższych doliczyć mu odpowiedni staż pracy, a co za tym idzie – dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego. Jest to jeden z Twoich podstawowych obowiązków jako pracodawcy. Za brak prawidłowego rozliczenia urlopu (czyli braku uwzględnienia dodatkowych dni, które przysługują absolwentowi), możesz dostać karę grzywny w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.

Czytaj więcej »
alimenty-a-rozliczenie-podatkowe

Alimenty a rozliczenie podatkowe

Rozliczenie podatkowe alimentów często rodzi wątpliwości u podatników. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, jak alimenty powinny być traktowane w kontekście opodatkowania oraz jak właściwie je wykazać w zeznaniu rocznym.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.