Zaznacz stronę

Czy prezenty bożonarodzeniowe dla pracowników są objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Czy przekazane pracownikom prezenty podlegają składkom ZUS? Udzielenie odpowiedzi na to pytanie dla osoby niezajmującej się sprawami kadrowo-płacowymi na co dzień może okazać się bardziej problematyczne niż mogłoby się wydawać, gdyż odpowiedź zależy między innymi od tego, którymi środkami prezenty są finansowane, a także od ich wartości.

Prezenty dla pracowników a podatek dochodowy
od osób fizycznych (PIT)

Kwestia opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych prezentów bożonarodzeniowych jest uwarunkowana źródłem finansowania tych prezentów, a także ich wartości. Oznacza to, że w określonych warunkach nie mamy obowiązku odprowadzenia podatku dochodowego.

Kiedy nie mamy obowiązku odprowadzić podatku dochodowego od zakupionych prezentów?

Podstawowym warunkiem jest źródło finansowania. Jeśli upominki są zakupione ze środków obrotowych to zawsze będą one podlegać obowiązkowi opodatkowania PIT.

Jeśli natomiast prezenty są zakupione ze środków ZFŚS, ich wartość nie przekracza 1000,00 PLN, wartość prezentu jest uwarunkowana wysokością dochodu oraz dany pracownik nie otrzymał przez cały rok podatkowy żadnych innych świadczeń z tego funduszu to obowiązek opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie wystąpi – jest to określone w ustawie o podatku dochodowym.

UWAGA – jeżeli przedmiotem prezentu są wszelkiego rodzaju bony (oprócz kart przed-płaconych) to niezależnie od ich wartości, a także od źródła finansowania podlegają one obowiązkowemu podatkowi dochodowemu.

Prezenty świąteczne dla pracowników a składki ZUS

Prezenty świąteczne (nawet bony), które zostały sfinansowane ze środków ZFŚS, niezależnie od ich wartości nie podlegają składkom ZUS. Jeśli natomiast prezenty są finansowane ze środków obrotowych to sprawa jest prostsza, ale mniej korzystna, gdyż każdorazowo będą one podlegać składkom ZUS.

Podsumowanie

Zdecydowana większość pracodawców decyduje się na różnego rodzaju upominki dla swoich pracowników z okazji świąt. Warto być świadomym konsekwencji podatkowych, a także powstania zobowiązań publicznoprawnych przed dokonaniem zakupu prezentów świątecznych – później będzie już za późno.

Należy również poinformować o tego rodzaju akcjach świątecznych swoje działy kadrowo-płacowe lub firmy outsourcingu kadrowo-płacowego, które świadczą dla naszej firmy usługi kadrowo-płacowe.

Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco.

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do kontaktu!

Wymagana zgoda

Call Now Button