fbpx

Dla których odpadów nie trzeba prowadzić ewidencji? Od kiedy będzie obowiązywać baza danych odpadowych?

baza danych odpadowych od 2021 i odpady zwolnione z obowiązku ewidencji w bdo

Pisaliśmy kilka tygodni temu o obowiązku rejestracji do bazy danych odpadowych (BDO), który dotyczy ogromnej ilości przedsiębiorców. Przepisy miały wejść w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku, ale projekt ustawy, który wpłynął do sejmu zmienia tą datę na 1 stycznia 2021 roku.

Czym jest baza danych odpadowych?

Przypominamy, że definicja bazy danych odpadowych jest następująca:

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) jest systemem informatycznym, utworzonym na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Integralną częścią BDO jest Rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, który został uruchomiony 24 stycznia 2018 r. Od 1 stycznia 2020 r. planowane jest uruchomienie kolejnych modułów systemu tj. moduł ewidencji i moduł sprawozdawczości.

Dlaczego nowe przepisy o bazie danych odpadowych będą obowiązywać od 1 stycznia 2021?

Projekt ustawy zmieniającej ustawę o odpadach jest uzasadniony przez projektodawców następująco:

Nowelizacja od przyszłego roku zobowiązuje większość firm do ewidencjonowania
wytwarzanych odpadów. Obowiązek ewidencji w internetowej bazie danych rodzi wiele
problemów, gdyż osoby zobowiązane do rejestracji w systemie nic o tym obowiązku nie
wiedzą. Ponadto problem dotyczy braku jasnych zasad określających, kto musi zarejestrować
się w bazie danych o odpadach (BDO) i ewidencjonować to, co wyrzuca. Dodatkowo
wprowadzono obowiązek określania rodzajów oraz wagi odpadów. Rygorystyczne kary,
stanowią duże zagrożenie dla przedsiębiorców, którzy bez odpowiednich szkoleń mogą
popełniać błędy. Należy wskazać, że za brak rejestracji, nieumieszczanie numeru BDO na
dokumentach, brak ewidencji grozi kara od 5 tys. do jednego miliona złotych.
Projektodawcy mając na uwadze przeciwdziałanie negatywnym skutkom wejścia
w życie nowelizacji ustawy o odpadach proponują wydłużenie okresu vacatio legis
o 12 miesięcy co pozwoli w sposób prawidłowy wprowadzić w życie projektowany system
rejestracji. Ponadto pozwoli na prowadzenie odpowiednich szkoleń dla przedsiębiorców a także
nie będzie stanowił zagrożenia dla małych firm, na które zostały nałożone nowe, duże
obowiązki administracyjne.

Rodzaje odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów

Podsumowanie

Naszym zdaniem projekt ustawy wniesionej do sejmu powinien być zaakceptowany, a tym samym vacatio legis wydłużone o rok kalendarzowy. Przepisy są niejasne, a duża część przedsiębiorców nie została odpowiednio wcześnie poinformowana o nowym obowiązku.

Zapraszamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

ujemna-marza-w-uslugach-turystyki

Ujemna marża w usługach turystyki

Prowadzisz biuro turystyczne i zdarza się, że musisz dokładać do interesu? Takie sytuacje mają miejsce, gdy np. wycieczkę wykupi niespodziewanie mało osób i jej całościowy koszt będzie wyższy niż pozyskane środki. Na szczęście ustawa o VAT daje Ci furtkę w postaci uwzględnienia marży ujemnej przy rozliczaniu VAT. Dzięki temu nie zapłacisz podatku za usługi, które przyniosły Ci stratę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest marża ujemna w turystyce i jak pomoże Ci zachować płynność finansową.

Czytaj więcej »
umorzenie-zaleglosci-zus-jak-zlozyc-wniosek

Umorzenie zaległości ZUS – jak złożyć wniosek

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnej pomocy lekarskiej w przychodniach i szpitalach. Jest niezbędne do darmowego korzystania ze wszystkich świadczeń z NFZ.

Prowadzisz działalność gospodarczą, a ktoś z Twojej rodziny nie jest ubezpieczony? Możesz go zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wiąże się to z koniecznością opłacania podwójnej składki. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, kogo z rodziny możesz dopisać do ubezpieczenia i jak to zrobić.

Czytaj więcej »
zaswiadczenie-o-przychodzie-a-zasilek-przedemerytalny

Urlop po ukończeniu studiów – ile dni się należy?

Zatrudniasz pracownika, który jednocześnie studiuje i wkrótce zakończy edukację? Pamiętaj, żeby po ukończeniu studiów wyższych doliczyć mu odpowiedni staż pracy, a co za tym idzie – dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego. Jest to jeden z Twoich podstawowych obowiązków jako pracodawcy. Za brak prawidłowego rozliczenia urlopu (czyli braku uwzględnienia dodatkowych dni, które przysługują absolwentowi), możesz dostać karę grzywny w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.

Czytaj więcej »
alimenty-a-rozliczenie-podatkowe

Alimenty a rozliczenie podatkowe

Rozliczenie podatkowe alimentów często rodzi wątpliwości u podatników. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, jak alimenty powinny być traktowane w kontekście opodatkowania oraz jak właściwie je wykazać w zeznaniu rocznym.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.