Światowy Dzień Praw Konsumenta

Światowy dzień praw konsumenta - blog biura rachunkowego Warido

Jak co roku 15-go marca obchodzimy Światowy Dzień Praw Konsumenta. Kim jest konsument w świetle prawa? Czy wszyscy klienci to konsumenci? Jaka jest historia tego dnia? Jak się chronić przed nadużyciami będąc przedsiębiorcą?

Kim jest tak na prawdę konsument?

W 2003 roku zawężono definicję konsumenta w Kodeksie Cywilnym do osób fizycznych – wyłączono z tej definicji osoby prawne. Według Kodeksu Cywilnego, konsumentem jest osoba fizyczna zawierająca umowę z przedsiębiorcą bezpośrednio niezwiązaną z jej działalnością. Czyli jeśli osoba fizyczna ma biuro i do tego biura kupuje meble to w świetle prawa nie jest konsumentem.

Kto i kiedy poruszył kwestię praw konsumenta po raz pierwszy?

W 1962 roku 15 marca John F. Kennedy , czyli ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych zwrócił uwagę na to, że wszyscy ludzie są konsumentami w większym lub mniejszym stopniu uzależnionymi od zawirowań ekonomicznych w gospodarce. Podkreślił również, że konsumenci nie mają określonych praw i zaproponował projekt ustawy o prawach konsumenta.

Jakie prawa były opisane w propozycji Kennedy’ego?

1.Prawo do informacji

2.Prawo do wyboru

3.Prawo do bezpieczeństwa

4.Prawo do reprezentacji

Czy te prawa w dalszym ciągu obowiązują?

Tak. Dwadzieścia lat po wystąpieniu John’a F. Kennedy’ego ONZ wprowadziło te prawa we wszystkich krajach członkowskich ONZ.

Dzisiaj konsumenci między innymi mają prawo do:

1. Możliwości zakupu artykułów według własnego uznania i w wybranym przez siebie miejscu.

2. Zwrotu niesprawnych artykułów.

3. Ochrony za pomocą wysokich normy bezpieczeństwa dla żywności i innych towarów konsumpcyjnych.

4. Wiedzy na temat tego, co spożywamy.

5. Uczciwych warunków umów.

6. Zmiany zdania.

7. Ułatwienia porównania cen.

8. Ochrony przez wprowazaniem w błąd.

9. Zapewnienia ochrony podczas urlopu.

10. Zapewnienia pomocy w skutecznym rozstrzyganiu sporów transgranicznych (czyli przekraczających swoim zakresem granicę jednego państwa).

Jak przedsiębiorcy mogą się chronić przed nadużyciami ze strony konsumentów?

Jeśli przedsiębiorca nie chce uznać roszczenia ze strony konsumenta może zgłosić się do Inspekcji Handlowej.

Zostaje wówczas przeprowadzona mediacja, która ma na celu dążenie do polubownego rozwiązania konfliktu.

Jeżeli mediacja nie przynosi oczekiwanych rezultatów pozostaje zgłoszenie sprawy do sądu polubownego.

Wyrok takiego sądu ma taką samą moc jak wyrok sądu powszechnego. Rozprawa jest bezpłatna. Nie można się jednak odwołać od decyzji sądu polubownego. Można jedynie zażądać uchylenia wyroku i złożyć skargę do sądu powszechnego.

 

Klienci usług Warido i ich ulubione prawo

Nasi klienci w większości nie są konsumentami, ale chętnie korzystają z prawa do własnej opinii – można się o tym przekonać czytając ich rekomendacje.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej