Światowy Dzień Praw Konsumenta

Światowy dzień praw konsumenta - blog biura rachunkowego Warido

Jak co roku 15-go marca obchodzimy Światowy Dzień Praw Konsumenta. Kim jest konsument w świetle prawa? Czy wszyscy klienci to konsumenci? Jaka jest historia tego dnia? Jak się chronić przed nadużyciami będąc przedsiębiorcą?

Kim jest tak na prawdę konsument?

W 2003 roku zawężono definicję konsumenta w Kodeksie Cywilnym do osób fizycznych – wyłączono z tej definicji osoby prawne. Według Kodeksu Cywilnego, konsumentem jest osoba fizyczna zawierająca umowę z przedsiębiorcą bezpośrednio niezwiązaną z jej działalnością. Czyli jeśli osoba fizyczna ma biuro i do tego biura kupuje meble to w świetle prawa nie jest konsumentem.

Kto i kiedy poruszył kwestię praw konsumenta po raz pierwszy?

W 1962 roku 15 marca John F. Kennedy , czyli ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych zwrócił uwagę na to, że wszyscy ludzie są konsumentami w większym lub mniejszym stopniu uzależnionymi od zawirowań ekonomicznych w gospodarce. Podkreślił również, że konsumenci nie mają określonych praw i zaproponował projekt ustawy o prawach konsumenta.

Jakie prawa były opisane w propozycji Kennedy’ego?

1.Prawo do informacji

2.Prawo do wyboru

3.Prawo do bezpieczeństwa

4.Prawo do reprezentacji

Czy te prawa w dalszym ciągu obowiązują?

Tak. Dwadzieścia lat po wystąpieniu John’a F. Kennedy’ego ONZ wprowadziło te prawa we wszystkich krajach członkowskich ONZ.

Dzisiaj konsumenci między innymi mają prawo do:

1. Możliwości zakupu artykułów według własnego uznania i w wybranym przez siebie miejscu.

2. Zwrotu niesprawnych artykułów.

3. Ochrony za pomocą wysokich normy bezpieczeństwa dla żywności i innych towarów konsumpcyjnych.

4. Wiedzy na temat tego, co spożywamy.

5. Uczciwych warunków umów.

6. Zmiany zdania.

7. Ułatwienia porównania cen.

8. Ochrony przez wprowazaniem w błąd.

9. Zapewnienia ochrony podczas urlopu.

10. Zapewnienia pomocy w skutecznym rozstrzyganiu sporów transgranicznych (czyli przekraczających swoim zakresem granicę jednego państwa).

Jak przedsiębiorcy mogą się chronić przed nadużyciami ze strony konsumentów?

Jeśli przedsiębiorca nie chce uznać roszczenia ze strony konsumenta może zgłosić się do Inspekcji Handlowej.

Zostaje wówczas przeprowadzona mediacja, która ma na celu dążenie do polubownego rozwiązania konfliktu.

Jeżeli mediacja nie przynosi oczekiwanych rezultatów pozostaje zgłoszenie sprawy do sądu polubownego.

Wyrok takiego sądu ma taką samą moc jak wyrok sądu powszechnego. Rozprawa jest bezpłatna. Nie można się jednak odwołać od decyzji sądu polubownego. Można jedynie zażądać uchylenia wyroku i złożyć skargę do sądu powszechnego.

 

Klienci usług Warido i ich ulubione prawo

Nasi klienci w większości nie są konsumentami, ale chętnie korzystają z prawa do własnej opinii – można się o tym przekonać czytając ich rekomendacje.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.