fbpx

Światowy Dzień Praw Konsumenta

Światowy dzień praw konsumenta - blog biura rachunkowego Warido

Jak co roku 15-go marca obchodzimy Światowy Dzień Praw Konsumenta. Kim jest konsument w świetle prawa? Czy wszyscy klienci to konsumenci? Jaka jest historia tego dnia? Jak się chronić przed nadużyciami będąc przedsiębiorcą?

Kim jest tak na prawdę konsument?

W 2003 roku zawężono definicję konsumenta w Kodeksie Cywilnym do osób fizycznych – wyłączono z tej definicji osoby prawne. Według Kodeksu Cywilnego, konsumentem jest osoba fizyczna zawierająca umowę z przedsiębiorcą bezpośrednio niezwiązaną z jej działalnością. Czyli jeśli osoba fizyczna ma biuro i do tego biura kupuje meble to w świetle prawa nie jest konsumentem.

Kto i kiedy poruszył kwestię praw konsumenta po raz pierwszy?

W 1962 roku 15 marca John F. Kennedy , czyli ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych zwrócił uwagę na to, że wszyscy ludzie są konsumentami w większym lub mniejszym stopniu uzależnionymi od zawirowań ekonomicznych w gospodarce. Podkreślił również, że konsumenci nie mają określonych praw i zaproponował projekt ustawy o prawach konsumenta.

Jakie prawa były opisane w propozycji Kennedy’ego?

1.Prawo do informacji

2.Prawo do wyboru

3.Prawo do bezpieczeństwa

4.Prawo do reprezentacji

Czy te prawa w dalszym ciągu obowiązują?

Tak. Dwadzieścia lat po wystąpieniu John’a F. Kennedy’ego ONZ wprowadziło te prawa we wszystkich krajach członkowskich ONZ.

Dzisiaj konsumenci między innymi mają prawo do:

1. Możliwości zakupu artykułów według własnego uznania i w wybranym przez siebie miejscu.

2. Zwrotu niesprawnych artykułów.

3. Ochrony za pomocą wysokich normy bezpieczeństwa dla żywności i innych towarów konsumpcyjnych.

4. Wiedzy na temat tego, co spożywamy.

5. Uczciwych warunków umów.

6. Zmiany zdania.

7. Ułatwienia porównania cen.

8. Ochrony przez wprowazaniem w błąd.

9. Zapewnienia ochrony podczas urlopu.

10. Zapewnienia pomocy w skutecznym rozstrzyganiu sporów transgranicznych (czyli przekraczających swoim zakresem granicę jednego państwa).

Jak przedsiębiorcy mogą się chronić przed nadużyciami ze strony konsumentów?

Jeśli przedsiębiorca nie chce uznać roszczenia ze strony konsumenta może zgłosić się do Inspekcji Handlowej.

Zostaje wówczas przeprowadzona mediacja, która ma na celu dążenie do polubownego rozwiązania konfliktu.

Jeżeli mediacja nie przynosi oczekiwanych rezultatów pozostaje zgłoszenie sprawy do sądu polubownego.

Wyrok takiego sądu ma taką samą moc jak wyrok sądu powszechnego. Rozprawa jest bezpłatna. Nie można się jednak odwołać od decyzji sądu polubownego. Można jedynie zażądać uchylenia wyroku i złożyć skargę do sądu powszechnego.

 

Klienci usług Warido i ich ulubione prawo

Nasi klienci w większości nie są konsumentami, ale chętnie korzystają z prawa do własnej opinii – można się o tym przekonać czytając ich rekomendacje.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

zatrudnianie-obywateli-ukrainy-po-1-lipca-2024-r

Zatrudnianie obywateli Ukrainy po 1 lipca 2024 r.

Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, zdobyły ogromną popularność jako forma inwestycji. Aktualna wartość Bitcoina wynosi około 245 tysięcy złotych. Choć handel kryptowalutami może przynieść znaczne zyski, ważne jest zrozumienie związanych z tym obowiązków podatkowych.

Czytaj więcej »
nowe-przepisy-dla-operatorow-platform-cyfrowych-2024

Nowe przepisy dla operatorów platform cyfrowych 2024

Od 1 lipca 2024 roku wejdą w życie przepisy nakładające na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach dokonujących transakcji za pośrednictwem tych platform. Zmiany te wynikają z ustawy z dnia 23 maja 2024 roku, która wprowadza nowe regulacje w zakresie wymiany informacji podatkowych z innymi krajami.

Czytaj więcej »
fuzje-transgraniczne-globalny-sukces-dlafirm

Fuzje Transgraniczne – globalny sukces dla firm

Globalizacja gospodarki oraz dynamiczny rozwój technologii sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na ekspansję międzynarodową. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu są fuzje transgraniczne. Proces ten umożliwia przedsiębiorstwom dostęp do nowych rynków, technologii oraz zasobów, które w przeciwnym razie byłyby trudno dostępne. W artykule przyjrzymy się bliżej, czym są fuzje transgraniczne, jakie korzyści przynoszą oraz jakie wyzwania wiążą się z ich realizacją.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.