Wina w Kodeksie karnym skarbowym a stan epidemiczny

wina w kodeksie karno-skarbowym

Od 13 marca 2020 roku w Polsce obowiązuje stan epidemiczny. Pojawiły się więc liczne zakazy i obostrzenia. Zamknięcie szkół i urzędów ma pomóc w opanowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Do urzędu nie wejdziemy, jednak obowiązki podatkowe nie zostały zawieszone – deklaracje przedsiębiorcy muszą złożyć jak w każdym innym miesiącu.

Przestępstwo karnoskarbowe tylko zawinione

Zgodnie z treścią przepisu art. 1 § 1 k.k.s.:

[…] odpowiedzialności karnej za przestępstwo skarbowe lub odpowiedzialności za wykroczenie skarbowe podlega ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia. Odpowiedzialność karno – skarbowa uzależniona jest jednak od przypisania osobie zawinionego działania. Przepis art. 1 § 3 k.k.s. stanowi, że nie popełnia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego sprawca czynu zabronionego, jeżeli nie można mu przypisać winy w czasie czynu.

Podstawową zatem zasadą jest, że to organ prowadzący postępowanie jest zobowiązany udowodnić winę oskarżonego. Oskarżony nie jest zobowiązany do udowadniania swojej niewinności. Aby móc mówić o przestępstwie lub wykroczeniu skarbowym organ prowadzący postępowanie musi wykazać obiektywną zdolność oskarżonego do zachowania zgodnego z prawem.

Odpowiedzialność karno – skarbowa a stan epidemiczny

Przedsiębiorca na kwarantannie domowej albo księgowa objęta nadzorem sanepidu? Większość rzeczy można wykonać zdalnie i przez Internet, jednak nie zawsze i nie wszystko. Jak złożyć deklaracje jak dokumenty księgowe są w biurze księgowym a księgowa na kwarantannie?

Art. 54 k.k.s. stanowi, że podatnik, który nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie. Zadać należy sobie jednak pytanie czy w nowych sytuacjach pandemii oskarżony miał obiektywną możliwość zachować się zgodnie z prawem.

Co prawda Kodeks karny skarbowy nie przewiduje instytucji stanu wyższej konieczności, jednak orzecznictwo dopuszcza stosowanie okoliczności wyłączających winę w kształcie rozumianych jak w Kodeksie karnym. Oczywiście każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie, jednak w pierwszej kolejności analizowane będzie działanie oskarżonego oraz możliwe do podjęcia działania. Oskarżony zatem winien swoim zachowanie zadbać, aby wypełnić obowiązki skarbowe. Nie można przypisać winy w sytuacji gdy oskarżony, pomimo należytej staranności, nie wypełnił obowiązku.

Czekamy na dalsze decyzje ułatwiające prowadzenie działalności w stanie epidemicznym. Do tego czasu jednak każdy przedsiębiorca winien wypełniać obowiązki skarbowe, chyba że, przy dołożeniu należytej staranności, obiektywnie obowiązku tego nie da się wykonać.

Artykuł przygotowany przez kancelarię adwokacką Pirożek & Pirożek.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej