Zaznacz stronę

Od 13 marca 2020 roku w Polsce obowiązuje stan epidemiczny. Pojawiły się więc liczne zakazy i obostrzenia. Zamknięcie szkół i urzędów ma pomóc w opanowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Do urzędu nie wejdziemy, jednak obowiązki podatkowe nie zostały zawieszone – deklaracje przedsiębiorcy muszą złożyć jak w każdym innym miesiącu.

Przestępstwo karnoskarbowe tylko zawinione

Zgodnie z treścią przepisu art. 1 § 1 k.k.s.:

[…] odpowiedzialności karnej za przestępstwo skarbowe lub odpowiedzialności za wykroczenie skarbowe podlega ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia. Odpowiedzialność karno – skarbowa uzależniona jest jednak od przypisania osobie zawinionego działania. Przepis art. 1 § 3 k.k.s. stanowi, że nie popełnia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego sprawca czynu zabronionego, jeżeli nie można mu przypisać winy w czasie czynu.

Podstawową zatem zasadą jest, że to organ prowadzący postępowanie jest zobowiązany udowodnić winę oskarżonego. Oskarżony nie jest zobowiązany do udowadniania swojej niewinności. Aby móc mówić o przestępstwie lub wykroczeniu skarbowym organ prowadzący postępowanie musi wykazać obiektywną zdolność oskarżonego do zachowania zgodnego z prawem.

Odpowiedzialność karno – skarbowa a stan epidemiczny

Przedsiębiorca na kwarantannie domowej albo księgowa objęta nadzorem sanepidu? Większość rzeczy można wykonać zdalnie i przez Internet, jednak nie zawsze i nie wszystko. Jak złożyć deklaracje jak dokumenty księgowe są w biurze księgowym a księgowa na kwarantannie?

Art. 54 k.k.s. stanowi, że podatnik, który nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie. Zadać należy sobie jednak pytanie czy w nowych sytuacjach pandemii oskarżony miał obiektywną możliwość zachować się zgodnie z prawem.

Co prawda Kodeks karny skarbowy nie przewiduje instytucji stanu wyższej konieczności, jednak orzecznictwo dopuszcza stosowanie okoliczności wyłączających winę w kształcie rozumianych jak w Kodeksie karnym. Oczywiście każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie, jednak w pierwszej kolejności analizowane będzie działanie oskarżonego oraz możliwe do podjęcia działania. Oskarżony zatem winien swoim zachowanie zadbać, aby wypełnić obowiązki skarbowe. Nie można przypisać winy w sytuacji gdy oskarżony, pomimo należytej staranności, nie wypełnił obowiązku.

Czekamy na dalsze decyzje ułatwiające prowadzenie działalności w stanie epidemicznym. Do tego czasu jednak każdy przedsiębiorca winien wypełniać obowiązki skarbowe, chyba że, przy dołożeniu należytej staranności, obiektywnie obowiązku tego nie da się wykonać.

Artykuł przygotowany przez kancelarię adwokacką Pirożek & Pirożek.

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Call Now Button