Zaznacz stronę

​Jeśli prowadzisz firmę, a jej księgowość jest prowadzona nierzetelnie to istnieje ryzyko, że księgi rachunkowe w twojej firmie będą musiały zostać zrekonstruowane. W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: Jak odtworzyć księgi rachunkowe firmy?

Na czym polega odtwarzanie ksiąg rachunkowych firmy?

Odtwarzanie ksiąg rachunkowych firmy polega na rekonstrukcji ksiąg rachunkowych za okres w którym księgi rachunkowe były prowadzone nierzetelnie lub nie były prowadzone wcale. Jest to czasochłonna oraz relatywnie kosztowna usługa. Często trzeba zaksięgować kilkanaście ostatnich miesięcy, skorygować deklaracje VAT i przygotować zaległe sprawozdania finansowe. Koszty takiej rekonstrukcji sięgają nawet kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Kiedy trzeba zdecydować się na rekonstrukcje ksiąg rachunkowych?

Rekonstrukcja ksiąg rachunkowych firmy jest ostatecznością, zazwyczaj po wykonaniu wstępnego audytu znajduje się błędy, które można naprawić poprzez wykonanie paru korekt. Natomiast jeśli podczas wykonywania audytu okaże się, że księgowość w firmie była prowadzona w bardzo nierzetelny sposób lub nie była prowadzona wcale, wtedy należy zdecydować się na rekonstrukcję ksiąg rachunkowych.

Czy można domagać się odszkodowania za błędy popełnione przez byłe biuro rachunkowe?

W większości umów podpisywanych z biurem rachunkowym zawiera się zapis mówiący o tym, że biuro rachunkowe będzie prowadziło naszą księgowość w sposób rzetelny. Jeśli takowy zapis był w naszej umowie z byłym biurem rachunkowym to możemy wówczas domagać się od niego roszczeń z tytułu niewywiązania się z warunków umowy. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji to nasze byłe biuro będzie musiało opłacić nam koszty naprawy błędów w rachunkowości.

Podsumowanie

Podejmowanie decyzji odnośnie wyboru odpowiedniego biura rachunkowego jest bardzo ważne. Jeśli zarząd firmy wybierze nieodpowiednie biuro, może przytrafić się sytuacja, w której będzie zmuszony zdecydować się na rekonstrukcję ksiąg rachunkowych. Dlatego warto co jakiś czas kontrolować swoje biuro rachunkowe i decydować się na wyrywkowy audyt. Dzięki audytowi można zauważyć błędy w księgach rachunkowych oraz je wyeliminować zanim będzie trzeba ponieść konsekwencje.
Zachęcamy do kontaktu w celu konsultacji, weryfikacji swojego biura rachunkowego lub nawiązaniu współpracy w zakresie usług księgowych i kadrowo-płacowych.

Email: sekretariat@warido.com
Tel: +48 32 4766777
Wycena usług księgowych: WYCENA

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Call Now Button