Firma w Polsce – zagadnienia wstępne

biuro firmy warido, księgowość dla twojej firmy Radlin Żory Wodzisław Śląski Rybnik

Ustawodawca dopuszcza prowadzenie przez zagraniczne podmioty działalności gospodarczej na terytorium RP

na takich samych zasadach na jakich umożliwia to podmiotom rodzimym, w przypadku gdy :

  • podmiot pochodzi z państwa członkowskiego Unii Europejskiej;
  • podmiot pochodzi z państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA);
  • podmiot pochodzi z państwa będącego stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
  • podmiot pochodzi z państwa nie będącego stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, ale państwo rodzime przedsiębiorcy zagranicznego jest stroną umowy zawartą z Unią Europejską oraz jej państwami członkowskimi, której treść nadaje mu takie uprawnienia.

Ustawa posługuje się sformułowaniem “osoba zagraniczna”. Pod tym pojęciem rozumie się:

  • osobę fizyczną nieposiadającą obywatelstwa polskiego;
  • osobę prawną z siedzibą za granicą;
  • jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną posiadającą zdolność prawną, z siedzibą za granicą.

Z kolei za przedsiębiorcę zagranicznego uważa się osobę zagraniczną wykonującą działalność gospodarczą za granicą.

Przedsiębiorcy zagraniczni którzy nie spełniają wymogów przedstawionych powyżej, mogą prowadzić działalność gospodarczą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej wyłącznie w formie:

a także przystępować do tych rodzajów spółek, obejmować lub nabywać udziały bądź akcje tych spółek. Chyba że okoliczność ta jest regulowana przez odrębne przepisy umów międzynarodowych.

Możliwość podjęcia oraz prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagranicznego przedsiębiorcę może być uzależniona od uzyskania koncesji, w zależności od zamierzonego profilu działalności gospodarczej. Ustawodawca przewiduje konieczność uzyskania koncesji w przypadku gdy działalność zagranicznego przedsiębiorcy dotyczyła będzie :

  • poszukiwania, rozpoznawania złóż węglowodorów oraz kopalin stałych objętych własnością górniczą, poszukiwania lub rozpoznawania kompleksu podziemnego składowania dwutlenku węgla, wydobywania kopalin ze złóż, podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji, podziemnego składowania odpadów oraz podziemnego składowania dwutlenku węgla;
  • wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym;
  • wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesyłania, dystrybucji i obrotu paliwami i energią;
  • przesyłania dwutlenku węgla w celu jego podziemnego składowania;
  • ochrony osób i mienia;
  • rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych, z wyłączeniem programów rozpowszechnianych wyłącznie w systemie teleinformatycznym, które nie są rozprowadzane naziemnie, satelitarnie lub w sieciach kablowych;
  • przewozów lotniczych;
  • prowadzenia kasyna gry.

Wymagane jest aby w przypadku spółki kapitałowej tj. spółki akcyjnej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowo-akcyjnej, dokumenty oraz informacje o spółce zostały ogłoszone w Sądzie rejestrowym, zgodnie z przepisami o Krajowym Rejestrze Sądowym. Dane upublicznione dotyczące spółki podlegają także ujawnieniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, w terminie 14 dni od zajścia zdarzenia.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
sprzedaz-firmowego-samochodu-a-kasa-fiskalna

Sprzedaż firmowego samochodu a kasa fiskalna

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ust/sawy o VAT, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz rolnicy ryczałtowi, którzy sprzedają towary osobom prywatnym, muszą rejestrować taką sprzedaż za pomocą urządzeń fiskalnych. Czy ten wymóg dotyczy także sytuacji, gdy przedmiotem transakcji są pojazdy firmowe?

Czytaj więcej »
stawka-VAT-przy-wycince-drzew

Stawka VAT przy wycince drzew

Rozległa dziedzina usług związanych z zagospodarowaniem terenów zieleni, szczególnie w kontekście wycinki drzew, jest nie tylko złożona ze względu na różnorodność przepisów VAT, ale także kluczowa dla zrozumienia skomplikowanego obrazu obowiązków podatkowych. Nasz artykuł dąży do demistyfikacji, jak należy interpretować i stosować stawkę VAT dla tak specyficznych usług, jak wycinka drzew, w świetle różnorakich typów przedsięwzięć inwestycyjnych.

Czytaj więcej »
bilans-struktura-i-zasady-sporzadzania

Bilans – struktura i zasady sporządzania

Bilans to fundamentalna część sprawozdań finansowych każdej firmy, odzwierciedlająca stan majątkowy i źródła finansowania na określoną datę. Zestawia on posiadane aktywa, czyli wartości należące do firmy, oraz pasywa, które przedstawiają, skąd pochodziły środki na ich zakup. Kluczową cechą bilansu jest równowaga: suma aktywów musi być równa sumie pasywów, wskazując na zbilansowanie źródeł finansowania z wartościami majątkowymi przedsiębiorstwa. Poniżej przedstawiamy wyjaśnienie, na czym polega bilans i jak należy go prawidłowo sporządzić.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.